„Já tam fakt nikdy nebyla, a to na ni vidím z kuchyně v našem paneláku,“ líčí se smíchem třiatřicetiletá Míša pocházející z Ostravy. Bydlí na Ostravici čtrnáct let a nese v okolí docela časté příjmení Veličková (ve známé podlysohorské hospodě U Veličků to ostatně zná).
„Manžel tady vyrůstal v klidu, zažil Ostravici, kde za hodinu projelo jedno, dvě auta,“ popisuje Míša, která pracuje v mateřské školce a vychovává šestiletou dceru a desetiletého syna. Její muž Mirek má za život asi dva výstupy na Lysou horu, a to ty víceméně „povinné“ během dětství.
„Přírodu ovšem milujeme, jen ne ta profláknutá místa,“ upřesňuje s tím, že s rodinou chodívají do lesa, k vodě, mezi rybáře a houbaří, chystají se na pobyt na chatě v Jeseníkách.
Mezi známými mají ostatně více takových, co podle ní nemusí kráčet v procesí nahoru do 1323 metrů.
„Kolegyně z práce Karla tam vyšla poprvé ve svých jednačtyřiceti, vyhecovaná manželem Milanem, který je zapálený Lysař, turista a cyklista,“ pokračuje Míša. Nejvyšší vrchol Beskyd bere prostě jako běžnou věc, ani ji moc neřeší… i když přiznává, že podívat se tam může být výzva.
Nejsou s chotěm každopádně jediní Ostravičané, kteří mají potíž v turisticky nejfrekventovanějších dnech přejít silnici vedoucí obcí či najít místo v oblíbené restauraci. „Tři týdny nazpět to byla výjimka, na Myslivně u řeky jen místní, samé známé tváře,“ poznamenává opět s úsměvem.
A nejvíce lidi z pod Lysé hory „pobaví" právě selfíčkoví turisté, jež považují za nutnost mít na sociální síti fotku u sloupu nahoře. „Na vystajlované paničky s růžovými čelenkami, hůlčičkami a teniskami converskami za dva tisíce upozorňuje i kamarád z horské služby,“ zakončuje Míša.
Menší průzkum prováděný Pavlínou Stankayovou, starostkou Ostravice, na sociální síti ukazuje, že Míša s Milanem nejsou v obci s asi 2500 obyvateli "exoty".
„Z reakcí jsem vyčetla, že Lysou nevyšli nikdy někteří starší, nedávno zemřel její jeden vyslovený odpůrce,“ uvádí starostka.
K TÉMATU
Pozitiva převažují
Pozitiva převažují negativa, tvrdí v souvislosti s Lysou horou starostka obce Ostravice. „A to bohatě. Je lehce dosažitelná, máme ji na dohled, přináší malebné scenérie i stálý příliv návštěvníků z domova i zahraničí, kteří u nás tráví dny i týdny, dělají tržby našim obchodníkům i provozovatelům služeb,“ vysvětluje Pavlína Stankayová.
Negativem je pak podle ní samozřejmě velká zátěž pro infrastrukturu Ostravice (nepořádek a odpadky, parkování, problémy s odklízením sněhu) i nekomfort pro místní (občas hluk, cizí auta na jejich pozemcích, horší parkování v centru).
Oblíbené nástupní místo
Ostravici volí jako výchozí bod výletů na Lysou horu, ať pěšky, na kolech či v zimě na běžkách a skialpech, nejvíce lidí. A vybírat je z čeho:
• nejfrekventovanější trasa na vrchol (zároveň nejoblíbenější cesta básníka Petra Bezruče) vede od železniční stanice na Ostravici po červené značce až na vrchol, délka 8,5 km
• z Ostravice přes přehradní nádrž Šance vede po žluté a zelené značce trasa pro náročnější turisty, délka 10 km
• z Ostravice přes Mazák a Butořanku je příjemná turistická trasa horskou soutěskou potoka Mazák, po červené a modré značce v délce 9,5 km
• v zimě pro běžkaře, trasa 1B začíná na Albínově náměstí nad Dřevjankou u Zbuja, vede úbočím Lysé hory okolo mohyly Ivančena na Zimný, kde navazuje na trasu 1A (Krásné – Papežov) a je pravidelně upravována, měří 12,5 km s převýšením okolo 700 metrů