Festival Ostrava v plamenech už zítra

Rockový i metalový nářez čeká Dolní oblast Vítkovice už zítra. Koná se zde další ročník festivalu Ostrava v plamenech. Letos se zde představí lídři „symfonického metalu" Within Temptation z Nizozemska, dále kapela Axxis z Německa, z Řecka přijede kytarový mág Ozzyho Osbournea Gus G s hudební partičkou Firewind.

Z Polska dorazí deathmetalová legenda Vader a skupina Oberschleisen. Nebudou chybět bigbítová klasika Doga, legendární Citron s Ladislavem Křížkem a celý festival otevře již ve 12 hodin kapela Forrest Jump z jihomoravských Bučovic.

Noční hasičský útok v Plesné

Až na 22. hodinu naplánoval Sbor dobrovolných hasičů Plesná začátek dnešní soutěže v požárním útoku.

„Nočním závodem se zvýší jeho atraktivita," informovali zástupci sboru s tím, že síly změří mužská a ženská družstva čítající vždy sedm členů. Pro vítěze je připraven pohár. Účastníci mají dorazit z Ostravska, Opavska i Frýdecko-Místecka.

„Převážně sbory z měst a obcí, kam jezdívají soutěžit i naši hasiči," doplnili z SDH Plesná, který je ve 111. roce činnosti nejstarším spolkem v této nynější ostravské městské části.

Shakespearovy sonety na trúbě

Sobotní večer se ponese v shakespearovském duchu, ve Štramberku divadelníci odehrají komponovaný pořad s názvem Shakespeare: Sonety jakou podobu má láska? Těšit se na něj mohou nejen milovníci Shakespeara, ale také příznivci kvalitní poezie a tvorby prověřené časem.

„Vybrala jsem 25 sonetů od překladatele, pana Martina Hilského, který nádherně přebásnil všech 154 Shakespearových sonetů, takže výběr byl velmi těžký," řekla Valerie Malíková, vedoucí studentského souboru Divadelního spolku Divadlo Pod Věží. „Nejsou to přeslazené, sentimentální rýmovačky, jsou to slova lásky vášnivé, opětované, nenaplněné i zatracované," komentovala dále svůj výběr.

Sonety byly za Shakespearova života velmi populární jako milostné dopisy nebo úvahy ve formě volného rýmu, díky své různorodosti mají potenciál zaujmout nejednu generaci současných čtenářů a nyní díky studentskému souboru také generace diváků a příznivců divadla.

Sobota od 19.30 hodin na jevišti Jaroňkovy útulny na trúbě ve Štramberku vystoupí Martina Bukovjanová, Hana Kotonská, Lukáš Honek a Roman Štirba, jehož rodiče se postarali o procítěný hudební doprovod na flétnu a kytaru v podobě staroanglických a renesančních písní. Vstupné na akci je 40 korun.

Lucie Bílá míří do Nového Jičína

Amfiteátr na Skalkách v Novém Jičíně zaplní zítra hudební nadšenci. Od 20 hodin tam vypukne velkolepý koncert zpěvačky Lucie Bílé, která před novojičínským publikem vystoupí s kapelou Petra Maláska.

Předskokankou české slavice pak bude čtrnáctiletá Adéla Demlová, talentovaná zpěvačka z nedaleké Kopřivnice. Ta se na pódiu objeví společně s mladou chlapeckou kapelou Hilltop z Nového Jičína. „Jsme opravdu moc rádi, že jsme dostali možnost vystoupit na koncertě Lucie Bílé," nechala se slyšet Adéla Demlová s tím, že tímto vystoupením si splní svůj sen. Koncert se uskuteční za každého počasí. 

Křest hříbat i závody

Hřebčín HF Velké Hoštice zve na desátý ročník Chovatelského dne. Uskuteční se zítra v areálu Hoštická a.s. Program začne v 10 hodin 14. národní výstavou plemene Český sportovní pony. Od 12 hodin proběhne křest hříbat a ukázka plemenných koní hřebčína. Následovat bude rej kočárů obcí, který zahájí sedmý ročník Memoriálu Lojzy Fialy ve vozatajských soutěžích. Od 17 hodin se návštěvníci mohou těšit na soutěž v těžkém tahu, od 19 hodin se bude losovat tombola. Program ukončí vystoupení kapely Standabanda. Děti do 15 let mají vstup volný, pro ostatní činí 50 korun. 

Rozkvetlé arboretum láká na "balkonovky"

V těchto dnech láká Arboretum Nový Dvůr své návštěvníky na výstavu balkonových rostlin. Pokud hledáte inspiraci pro váš balkon, okno nebo terasu, můžete ji najít právě zde.

„V parku a u skleníku je osázeno více než sto truhlíků, keramických mís a velkoobjemových květináčů muškáty, verbenami, petúniemi, fuchsiemi a dalšími zajímavě kvetoucími rostlinami," uvedla ředitelka Arboreta Nový Dvůr Šárka Zemková.

Výstava potrvá až do konce prázdnin. Návštěvníci ji tak mohou spojit s příjemnou procházkou a s objevováním krás botanické zahrady.

Mimoto mohou navštívit také stálou skleníkovou expozici tropických a subtropických rostlin nebo dendrologickou expozici s názvem Dřeviny pěti světadílů s více než sedmi tisíci druhy rostlin, dřevin či bylin.

Unikátní podzemní chodby

Návštěvníci hradu Sovinec na Bruntálsku mohou nově projít unikátní částí podzemní chodby, která byla dosud veřejnosti nepřístupná.

Podzemní prostory jsou dlouhé 82 metrů. Obnovou však prošla nejen tato část doposud zavalené chodby ze 17. století, ale také hradní příkop a část barokního opevnění. Díky těmto opravám vznikl nový návštěvnický okruh, kdy mohou turisté pohodlně vstoupit z hradního příkopu do osvětleného podzemí s vydlážděnou cestičkou a studnou. Nový návštěvnický okruh je dlouhý zhruba tisíc metrů. Sovinec bude pro veřejnost otevřen do konce října.

Připomenutí tragédie

Přesně v den 72. výročí se bude zítra dopoledne u Památníku životické tragédie v Havířově-Životicích konat pietní akt k připomenutí památky 36 zavražděných mužů z Životic, Těrlicka, Horní a Dolní Suché. Pietní akt začne v 10 hodin. 

Farnost požehná kuchařům

Římskokatolická farnost Spálov ve spolupráci se spolkem věřících v Luboměři připravuje šestou Pouť kuchařů, která bude spojená s žehnáním piva Starobělského pivovaru. Slavnost se uskuteční v neděli 7. srpna v kostele svatého Vavřince v Luboměři. Po mši, kterou povede od 10.30 hodin Leoš Ryška, bude následovat tradiční svatovavřinecký guláš. 

Automobilové veterány čeká závod

Klub historických vozidel Bruntál si letos připomíná desáté výročí svého založení. Při příležitosti tohoto jubilea pořádá zítra osmý ročník závodu historických vozidel, kterého se mohou zúčastnit všechna vozidla vyrobená do roku 1986.

Prezentovat se v uvedený den účastníci začnou od 7 hodin v areálu zámečku Grohmann ve Vrbně pod Pradědem. Odtud pak v 10 hodin vyrazí na trať, která povede mimo jiné i přes Karlovu Studánku a Malou Morávku. Výsledky vyhlásí a vítěze ocení pořadatelé v 15 hodin opět na zámečku Grohmann. „Pro účastníky jsme už tradičně zajistili poháry a ceny. Diváky pak čekají další atrakce jako například skákací hrad a hudební produkce. Občerstvení včetně obědů je samozřejmě také zajištěné," doplnil za organizátory předseda klubu Miloš Surý. 

Výstava v oranžérii zámku

V těsném sousedství květin a zeleně bude v zámecké oranžérii na zámku v Raduni veřejnosti přístupná výstava z tvorby výtvarnice Ivy Mrázkové pod názvem Ze života. Vernisáž se uskuteční v neděli od 15.30 hodin. V kulturním programu vystoupí flétnistka Eva Bradávková s kytaristou Jiřím Šoltisem.