Honění krále ve Lhotce
Už 47. ročník lidové slavnosti Honění krále se v sobotu uskuteční ve Lhotce u Ostravy. Slavnostní krojovaný průvod začíná v 14.30 hodin. „Pro všechny návštěvníky chystáme opět bohatý doprovodný program, která vyvrcholí večerní lidovou veselicí. Jsme rádi, že se akce po jejím znovuobnovení v roce 1993 chytila a lidé se na ni vždycky těší,“ uvedl starosta Lhotky Josef Šrámek. Tradice akce Honění krále vychází z pověsti, že za třicetileté války stíhali a lapili právě zdejší chlapci u slepého ramene řeky Odry švédského panovníka. Jiný výklad o původu tradice uvádí spojitost s tzv. jízdou o fojtství, kdy si místní pasáci koní při dostizích na svatodušní pondělí volili ze svého středu fojta pro následující rok. Honění krále probíhá každý rok na louce za sportovní halou ve Lhotce. Vstupné na akci je 50 korun.

Ostravský kompot se koná v neděli
Rodinný kulturní festival nazvaný Ostravský kompot se uskuteční v neděli 20. května v Trojhalí Karolina. Rodinný festival tvořený výhradně a jen Ostraváky nabídne vystoupení známých kapel (například Tata Bojs, Fiha, Family Gospel a a dalších), občerstvení, prodejci, divadla a také pestrý program pro děti. Jak uvádějí organizátoři akce na svém webu, jedním z cílů akce je spojit v jeden den co nejvíce osobností, výrobců, kuchařů a šikovných lidí v jednom místě, udělat si oslavu Ostravy a těch, kdo v tomto městě žijí, tvoří a zpříjemňují nám každodenní život. „Úplně všichni tady asi nebudeme, ale pokusíme se, aby nás bylo co nejvíce,“ lákají organizátoři zájemce na návštěvu Ostravského kompotu 2018. Vstup na rodinný festival je volný.

Bambifest: vyberte dětem kroužek
Dnes a zítra se na loukách u Koliby v Ostravě-Bělském lese koná už dvacátý ročník přehlídky volnočasových aktivit pro děti a mládež Bambifest. Pro děti budou připraveny bohatý program, soutěže o drobné ceny a různorodá zábava. Přijďte vybrat dětem jejich zájmový kroužek. Těšit se můžete na velice zajímavá vystoupení na pódiu i prezentaci jednotlivých aktivit ve stáncích.

Majálesem začíná festivalové léto v Ostravě
Už dnes v Dolních Vítkovicích začíná ostravská festivalová sezona. 24. ročník jediného, stále ještě přímo studenty organizovaného majálesu nabídne 40 účinkujících na pěti scénách a celkem 15 hodin špičkové muziky. Na společné akci Ostravské univerzity a VŠB-TUO vystoupí třeba Tomáš Klus či kapely Mirai, Vypsaná fiXa, Pipes and Pints či N.O.H.A. Ačkoliv hudební program začne už v 15 hodin, potrvá až do druhé hodiny ranní. Už dnes v pravé poledne ale vyjde do ulic z Husova sadu majálesový průvod. Barevný, pestrý, nápaditý, vtipný a v neposlední řadě kouzelný. Mottem letošního majálesu je totiž slogan Vzhůru do pohádky. Vstupenky na místě stojí 290 korun, kdo dorazí z průvodu v převleku, má vstup zdarma.

Festival minipivovarů je tady. Už podesáté!
Závěr tohoto týdne se ponese v duchu chmele a malých pivovarů. V areálu Garage klubu v Ostravě-Martinově se dnes a zítra koná už kulatý desátý ročník Festivalu minipivovarů. Pro chuťové buňky návštěvníků bude připraveno téměř 40 druhů piv z regionálních i vzdálených minipivovarů. Tento rok budou prezentovány speciály typu IPA, Double IPA, NEIPA nebo třeba Stout. V místní restauraci a na terase se budou prodávat domácí zabijačkové speciality, připravena bude řada soutěží a pro děti dětský park a skákací klouzačka. Vstupenka na každý den stojí 80 korun a je zároveň kuponem na malé pivo Garážmistr.

Projížďky historickými tramvajemi a autobusy
Oblíbená tradiční akce takzvaných „kroužkařů“ Dopravního podniku Ostrava se opět koná už zítra (v sobotu!). Tentokrát se lidé mohou svézt starými tramvajemi nebo autobusy. Tramvaje pojedou z Nádraží Vítkovice do Zábřehu a zpět vždy každou 5. a každou 35. minutu v hodině od 9.05 do 16.05 hodin, avšak vyjma rozmezí 12. až 13. hodiny. Autobusy budou zájemce vozit po trase Nádraží Vítkovice Náměstí SNP Dubina Nádraží Vítkovice každou 20. a každou 50. minutu v hodině od 9.20 do 16.20 hodin, avšak opět vyjma poledního času 12 13 hodin). Jízdné pro dospělé stojí 30 korun na osobu, pro děti od 6 do 15 let polovinu.

Z okolních okresů

Akční víkend v Darkovičkách
V Darkovičkách se během pátku a soboty 18. a 19. května uskuteční vzpomínková akce k 73. výročí osvobození, 80. výročí květnové mobilizace a 100. výročí vzniku Československé republiky - více zde  

Opava: Cyklisté šlápnou do pedálů
Na Horním náměstí se sobotu sjedou cyklisté, kteří se zúčastní tradičního závodu horských kol Silesia Bike Marathon. Od 9 a 10.30 hodin vyjedou zdolat podle svých fyzických možností tratě v délce 55 a 90 kilometrů. Závod povede okolím Raduně, Hradce nad Moravicí a údolím Moravice a prověří je pověstné stoupání Kalvárie v Hradci nad Moravicí. Cíl bude v Kylešovicích, kde bude pro závodníky i veřejnost připravený doprovodný program a večerní zábava.

Háj ve Slezsku: Napoleonské války
Mlýn U vodníka Slámy zažije od dneška do neděle vpád zhruba dvou stovek vojáků napoleonské doby z různých zemí a hudebních skupin. Pestrý třídenní kulturní a společenský program zahrnuje bitvu vojsk i vystoupení zpěváků Pavla Dobeše s Vlastou Redlem a Kristínou i kapel Element. Čechomor, Kofe-in, Black Band, Světlo, Kyjovické Klepeto a cimbálky Grunt. Uzavřený bude Oldies párty a ohňovou show. Děti a senioři mají vstup zdarma.

TIP NA VÝLET: Zábavná neděle u HoraluPestrý program pro celou rodinu plný zábavy s golfem, tradičními i netradičními sportovními aktivitami a dalším doprovodným programem připravil na neděli 20. května Resort Valachy ve Velkých Karlovicích. Tradiční Zábavná neděle (nejen) s golfem je určena především dětem, ale pobaví i jejich rodiče. Pro návštěvníky bude připravena nenáročná trasa s různými hrami a úkoly se startem a cílem u hotelu Horal. Při plnění úkolů si účastníci zkusí golf s klasickými i speciálními dětskými holemi pod vedením zkušených golfistů, ale také třeba geocaching, nordic walking, brazilské jiu-jitsu a dokonce i práci saunérů z Wellness Horal, pod jejichž vedením se návštěvníci naučí točit a mávat ručníkem jako při saunových rituálech. Registrace do zábavné trasy bude otevřena od 9.30 do 12 hodin.