Až do neděle 6. května budou moci zájemci obdivovat nejen vystavené exponáty, ale také zjistit více o aktuálních trendech v souvislosti s elektro dopravními prostředky a hybridními alternativami. Vstup na výstavu je zdarma.

V průběhu konání akce si budou moci zájemci prohlédnout i vyzkoušet na sedm desítek kol, koloběžek, skútrů, motocyklů a dalších dopravních prostředků. V sobotu 28. dubna se navíc uskuteční tematický workshop s doprovodným programem, exhibicemi, soutěžemi a možností zkušebních jízd pro veřejnost. K dispozici a otestování budu například městská, skládací, dětská, trekingová i horská a celo odpružená horská elektrokola značek Haibike, Leader Fox, Crussis, Agogs, Apache či Lectron.

Místo nynější louky pod ulicí 28. října vznikne v Nové Vsi volnočasový park s in-line dráhou či workoutovými prvky.
Pomůže opětovnému spojení Nové Vsi park? Podívejte se, jak bude vypadat

„Moravskoslezský kraj je průkopníkem čisté mobility v Česku, proto zde nebudou chybět ani elektrokola, jež dostala možnost zakoupit turistická informační centra v Beskydech, Jeseníkách a Ostravě, společně se stojany a nabíječkami,“ řekla za OC Forum Nová Karolina Leona Drozdová.

S vysloužilým elektrospotřebičem do zoo Kdo se chystá 1. května do ostravské zoologické zahrady, může s sebou přinést vysloužilý elektrospotřebič a získat volnou vstupenku pro děti. Lidé tak ušetří a zároveň pomohou chránit přírodu. Znovuvyužití materiálů ze starých elektrospotřebičů totiž šetří suroviny, a tím i přírodní prostředí. Spotřebiče bude možné odevzdat před vstupem do zoologické zahrady od 9 do 17 hodin. Přinášet lze vysloužilé fény, holicí strojky, varné konvice, ale třeba také vysavače, mikrovlnné trouby, pračky či ledničky… Tradiční akce se koná ve spolupráci s firmou Elektrowin, podporující správné třídění elektrodpadu.

PROCHÁZKA STARÝM ZÁBŘEHEM
Chcete-li poznat historii obce, do jejíhož života výrazně zasáhl průmysl, pak si nenechte ujít komentovanou procházku Starým Zábřehem, která se uskuteční v neděli 29. dubna od 10 a 14 hodin. Sraz zájemců je před kostelem Navštívení Panny Marie. Na komentovanou procházku je nutná rezervace na webu www.ostravainfo.cz.

Původně byl Zábřeh orientovaný na rybníkářství a zemědělství, ovšem založením nedalekých Vítkovických železáren se jeho ráz výrazně změnil. Dozvíte se například, co stávalo v místě dnešní Ostravar Arény, kde je bývalá radnice nebo vám průvodci ukáží místní zámek.

Čertovské pohádky 2018
Za pohádku na dovolenou. Už jen do pondělí!

ŠACHOVÝ FESTIVAL
V Domě kultury města Ostravy bude v sobotu zahájen mezinárodní šachový festival Ostravský koník. Začátek je v 10 hodin.

Ostravský koník. Simultánka
Šachisté zakončili simultánní turné

STAROBĚLSKÁ ZÁMČISKA
Turistický pochod Starobělská Zámčiska připravila TJ Sokol Stará Bělá na neděli 29. dubna. V pořadí již 47. ročník akce bude mít průběžný start od 7.30 do 9.30 hodin v zahradě sokolovny TJ Sokol Stará Bělá, cíl bude tamtéž do 15 hodin. Trasy povedou po značených turistických stezkách, délky tras budou 10, 13, 17, 23, 27 kilometrů. Občerstvení je zajištěno nápoje, párky na grilu, koláče a perníčky.

Vítězný návrh
Vizualizace: Nový vstup do centra Ostravy bude vskutku netradiční

Do Dolních Vítkovic zadarmo! Na den otevřených dveří či s lamipony v rukou  Také letos se návštěvníci Dolních Vítkovic mohou na přelomu měsíců dubna a května těšit na dvě na sebe navazující akce. V pondělí 30. dubna vyrazí v 18 hodin od lávky u Nové Karoliny lampionový průvod (lampiony budou u lávky zdarma k dostání), který osvětlí Jantarovou stezku a dojde až pod Bolt Tower v Dolních Vítkovicích. Tam si mohou lidé opět zdarma opéci připravené špekáčky, nachystaný bude i program pro děti.
První květnový svátek se pak lidé zadarmo dostanou už tradičně také do expozic Dolních Vítkovic v rámci dne otevřených dveří. A nejen do expozic. Lidé mohou nahlédnout i do výrobních závodů Cylinders Holding, Vítkovice Gearworks či Vítkovice Doprava. „Například v Gongu budeme promítat dokument ČT Banik!!!, který zde v předpremiéře viděly tři tisícovky lidí,“ láká mluvčí DOV Pavlína Copková.

Tipy z okolních okresů:

Palení čarodějnic u chaty Prašivá i na Hukvaldech
Poslední duben bývá spjatý s pálením čarodějnic. Nejinak tomu bude i v letošním roce u chaty Prašivá a na Hukvaldech.
U chaty Prašivá zapálí hranici v pondělí úderem 19. hodiny. Přítomní tak mohou zažít nádhernou čarodějnickou atmosféru na horské louce mezi historickým kostelíkem a chatou Prašivá. Poté si budou moci na čarodějnickém ohni opéct klobásky či párky. Pokud se chystáte akce zúčastnit, hudební nástroje a dobrou náladu určitě přibalte s sebou.

Slet čarodějnic se uskuteční v sobotu také na hradu Hukvaldy. Čarodějnice v kostýmu mají vstup zdarma, akce probíhá od 10 do 15 hodin. Na programu je soutěž o „nej“ čarodějnici a také šermířské pohádky, pověsti a souboje pro děti i dospělé

Tradiční pochod Petřvaldská šerpa
Poslední dubnový víkend bude v Petřvaldě patřit všem milovníkům turistiky. Sbor dobrovolných hasičů Petřvald a obec Petřvald totiž na sobotu 28. dubna připravují již 15. ročník tradičního turistického pochodu okolím obce s názvem Petřvaldská šerpa. Sraz účastníků bude v areálu petřvaldské přehrady Malé sedlo, kde se bude možné zapsat od 9 hodin, a to rovnou na dvě trasy v délce 11 a 17 kilometrů. O půl hodiny později se už turisté vydají na trať a po jejím absolvování dostane každý registrovaný účastník v cíli občerstvení v podobě čaje a párku. Akce se koná za podpory Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice za každého počasí.

V hale bude výstava koček
Na mezinárodní výstavu koček můžou vyrazit zájemci zítra do haly Polárka ve Frýdku-Místku. I letos se soutěžního klání zúčastní kočky různých známých i méně známých plemen v široké škále barev a věku. Výstava bude pro veřejnost otevřena od 9 do 17 hodin. Všichni návštěvníci budou moci dát svůj hlas kočce, která je na výstavě nejvíce zaujme, a zařadit se tak do slosování o věcné dárky. Na výstavě si budou moci lidé nakoupit spoustu potřeb pro své kočky včetně krmiva a steliva za zvýhodněnou výstavní cenu. Tradičně se výstavy zúčastní kočičí útulek z Bohumína se svým dobročinným stánkem a několika útulkovými kočičkami.

Děti si v areálu penzionu Sluníčko přijdou na své
Čarodějnicemi a strašidly se to bude hemžit v úterý v areálu penzionu Sluníčko v Ostravici, kde se uskuteční tradiční akce Rej čarodějnic a strašidel. Od 11 hodin budou mít organizátoři hlavně pro děti připravený bohatý program. Zájemci můžou dorazit historickým vlakem, který bude jezdit po celý den mezi Frýdkem-Místkem a Ostravicí. Návštěvníci se můžou těšit na řemeslné dílny se spolkem Koliba, jízdu na segway vozítkách a koloběžkách, stavění máje s ukázkou techniky ostravických hasičů, malování na obličej, hledání pokladu a hry pro děti nebo také na ukázku výroby šperků, papírových přání a dřevěných píšťal. Vstup na akci je zdarma.

Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm.
Turistická sezona v Rožnově začíná. Největší lákadla otevřou své brány

Bílovecký zámek přivítá první letošní návštěvníky
Při příležitosti otevírání zámku Bílovec se každý rok atmosféra na zámku nese v jiném duchu. Tím letošním je Transylvánie a Banát. Během prvních letošních prohlídek bíloveckého zámku se návštěvníci vydají na putování po stopách majitelů bíloveckého zámku v Transylvánii, Valašsku a Banátu, kteří v Rumunsku, tehdejších Uhrách, sloužili jako příslušníci císařsko-královské armády nebo jako vládní zmocněnci.

V sobotu bude připravena vernisáž výstavy fotografií zámku i rumunských sídel fotografů a cestovatelů Milana Warzochy a Rostislava Kolka, ale také přednáška o historických místech Transylvánie.

Poprvé v tomto roce se zámek Bílovec otevře v sobotu ve 14 hodin, večer budou na programu také speciální upírské prohlídky, první z nich začne ve 20 hodin, druhá o hodinu později. Během sezony bude zámek otevřený o víkendech, každou sobotu a neděli v době od 11 do 16 hodin, přičemž poslední prohlídka bude vždy v 15 hodin.

Ilustrační foto.
Na ekologické ocenění je nominován otec „rysích hlídek“ i šéf CHKO Beskydy