Poruba oslaví babí léto

Tradiční Porubské slavnosti babího léta se uskuteční o tomto víkendu. Na Hlavní třídě u kruhového objezdu budou po oba dny připraveny stánky, kolotoče a další pouťové atrakce. Zítra od 10 hodin je navíc připraven kulturní program. Nebudou chybět soutěže pro děti, výuka in-line bruslení či výtvarný workshop porubského Domu dětí a mládeže. Sobotní program po setmění zakončí světelná show. 

Více tipů jak a kde strávit volný čas o víkendu v Ostravě a okolí najdete v každém pátečním vydání Moravskoslezského deníku.

Vychází s oblíbenou samostatnou přílohou TV magazín.

Po schodech na věž

Na věž Nové radnice můžete v sobotu vystoupat s průvodcem. Vnitřkem věže se po 292 schodech dostanete až na vyhlídkový ochoz. „Během cesty se dozvíte něco o historii stavby, prohlédnete si 16 šroubů, jimiž je věž připevněna k budově, a mnoho dalšího," zve průvodce Jovan Stojović. Akce se koná od 9 do 17 hodin, výstupy jsou vždy v půlhodinových intervalech. Plné vstupné je 50 a zlevněné 40 korun.

Historickým trolejbusem k dolu Michal

Projížďka historickým trolejbusem spojená s prohlídkou dolu Michal, to může být příjemně strávené sobotní odpoledne. Historický trolejbus vyjede do ostravských ulic zítra a bude jezdit po trase od Hlavního nádraží přes Most M. Sýkory a Zoo do Michálkovic a zpět. Akce je pořádána u příležitosti Dnů evropského dědictví - seznam otevřených památek v kraji jsme zveřejnili již v minulém týdnu a najdete ho zde.

Den pro seniory v Zoo Ostrava

Tradiční akce pro důchodce nabídne kromě speciálního programu i vstupné zdarma pro seniory nad šedesát let. Pro návštěvníky jsou zítra připraveny komentované prohlídky. „První začne v 10 hodin a povede od vstupu do zoo. Druhá prohlídka odpoledne ve 14 hodin od pavilonu Tanganika. Dále budou u expozice Na statku členové Českého červeného kříže prezentovat svoji činnost," upřesnila mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet poskytnutí první pomoci nebo si nechat změřit krevní tlak. Kromě toho je v pavilonu afrických zvířat k vidění výstava mapující šedesátiletou historii ostravské zoologické zahrady.

Slovenská legenda v Ostravě

Slovenská rocková legenda Tublatanka zahají své velké podzimní turné k 30. výročí skupiny v Ostravě a to v Obchodním centru Galerie v Ostravě-Třebovicích. V sobotu 14. září od 16 hodin se zde uskuteční autogramiáda kapely. Koncert se koná v ostravské Bonver Aréně od 20 hodin. Pro fanoušky legendárních slovenských rockerů Maťo Ďurinda společně s dalšími členy kapely Tublatanka připravil i videopozvánku, kterou najdete zde.

Radegast den slibuje bohatý program

Zítřejší den bude v Nošovicích patřit oslavě piva Radegast. Nošovice Na 11. ročníku Radegast dne vystoupí v Nošovicích kapely Kryštof, Citron, Buty a zazpívá Ewa Farna. Program bude probíhat na šesti scénách a chybět nebudou chlapské soutěže či hokejový program. Přímo na Radegast dni bude představen nový pohár pro vítěze extraligy a zahájena nová extraligová sezona. Na Radegast den uvařili nošovičtí sládci hořký nefiltrovaný ležák. Ten se bude společně s ostatními pivy Radegast čepovat ze 128 výčepních kohoutů. Připraveny budou i exkurze pivovarem a ukázka správného čepování piva. Do Nošovic pojedou vlaky i autobusy z Ostravy a Frýdku-Místku. Vstup je tradičně zdarma.

Organizátoři se při přípravách letošního ročníku speciálně zaměřili na oblast gastronomie. Navýšen byl počet výčepních kohoutů, a to o více než polovinu, na 128 kohoutů. Na místě budou čtyři pivní cisterny a 23 pivních kontejnerů. Novinkou je také čepování piva do ekologických vratných kelímků, jejichž záloha bude 50 korun. Do Nošovic a zpět pojede z Ostravy vlak tažený parní lokomotivou. Z Frýdku-Místku pak pojedou oběma směry vlaky i autobusy. (ršl)

Festival dřeva aneb Ostrava hostí klání dřevorubců

Devátý ročník Festivalu dřeva se uskuteční zítra v areálu Slezskoostravského hradu v Ostravě. Organizátoři i letos slibují ukázku umění špičkových sportovních dřevorubců, ale i bohatý doprovodný program. Půl hodiny po sobotním poledni se uskuteční závod ve dřevorubeckém sportu Stihl Timbersports Series. Je to první závod v tomto dřevorubeckém sportu v Moravskoslezském kraji. Zúčastní se jej nejlepší závodníci České republiky, chybět nebude ani úřadující vicemistr světa Martin Komárek. Diváci v závodě sportovních dřevorubců uvidí tyto disciplíny: přesekávání kmene z prkna ve výšce, řezání motorovou a ruční pilou, přesekávání stojícího a ležícího kmene sekerou a řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem. Vše doprovodí například soutěže, zvěřinové hody či jarmark řemesel.

Nabitý víkend v Centru bezpečné jízdy Libros

Nové prostory Dopravní školičky budou zítra slavnostně otevřeny v Centru bezpečné jízdy Libros Ostrava. Sloužit mají moderní dopravní výchově předškolních dětí. Zároveň na zítra Libros Ostrava připravuje Mistrovství České republiky o titul Motokaskadéra 2013, spanilou jízdu Ostravou a velkou odpolední a večerní show. Během toho týdne se v areálu Librosu mohou zájemci účastnit akce pod názvem Autoškoly a mladí řidiči Ostrava 2013. Návštěvníci a účastníci kurzů bezpečné jízdy, kteří se účastní týdne pro autoškoly a mladé řidiče, získají slevu na základní kurz bezpečné jízdy a slevu na kurz pro odečet trestných bodů pro řidiče, či další výhodné benefi ty. 

Fulnečka přivítá Hrůzu a Křížka

Třetí ročník festivalu Fulnečka je za dveřmi. Odstartuje zítra v zahradě Městského kulturního centra ve Fulneku a přinese mnoho zábavy pro malé i velké návštěvníky. Festival, na který v předchozích letech zavítaly kapely zvučných jmen, Buty či Tata Bojs, navazuje na kdysi oblíbenou Přehlídku fulneckých kapel. Jak to vypadá, vlak Fulnečka plný kvalitní muziky slaví úspěchy. Festivalový areál na zahradě fulneckého městského kulturního centra bude otevřen od pravého poledne a na jednotlivých pódiích-vagonech se během dne vystřídají kapely více i méně zvučných jmen. V takzvaném Velkém vagonu postupně, od 13 hodin, zahrají kapely z Fulnecka i ze širokého okolí: Občan Karas, Know How, Young Lighters, bubeníci Crash Drums či místní legenda Jednoduše. Po nich se na hlavní scéně objeví Michal Hrůza a po něm rockoví Láďa Křížek a Kreyson. Závěr obstará kapela Frigid Brigitte. Takzvaný Lampionový vagon nabídne od 16 hodin kapely Lokální sběr, Bezpáteřní krysy nebo Sertéz Influenze. Chystá se i třetí scéna, Busking stage, kde bude volné hraní a jam session. Malí návštěvníci se budou moct zabavit na skákacím hradě, jízdou na koni, malováním na tvář či v keramické dílně. Nebude chybět ani bohaté občerstvení. „Letošní Fulnečka nabídne neohnivou vodu zdarma. V areálu festivalu si lidé budou moci u speciálního stánku načepovat pitnou vodu, dovezenou z Maria skály, a občerstvit se," prozradil malou zajímavost tohoto festivalu jeden z organizátorů Petr Moc. Jízdenky na Fulnečku stojí na místě 200 korun.

Kmotra Smrt na Sovinci

Sovinec Kmotra Smrt dorazí tento víkend zítra a v neděli na hrad Sovinec u Rýmařova na Bruntálsku. Kmotra Smrt je další z úspěšných doprovodných akcí. Navzdory hrůzostrašnému názvu je zaměřená na děti, bude to pro ně loučení s prázdninami plné pohádek a šermířských vystoupení. Diváci uvidí klasické pohádky hrané i loutkové, mohou si projít hrad, dostat se do nejrůznějších hradních zákoutí a prohlédnout si kraj z vyhlídkové věže. Kromě řady soubojů se sekerami, meči, palcáty a dalšími zbraněmi bude k vidění i přehlídka historických šatů a ukázka středověkých dvorských tanců.

Více tipů na víkendové akce v našem kraji přináší každý pátek tištěné vydání Moravskoslezského deníku.Páteční Deník vychází vždy s oblíbenou samostatnou přílohou TV magazín.