Akci už potřetí připravilo sdružení Derbianus CSAW, které se angažuje v záchraně této antilopy a jehož členem je i ostravská zoo.
„Děti se budou moci pomocí malování na obličej proměnit v malé antilopy a samy si vyrobí slušivé rohy, budou pro ně připraveny také omalovánky, kreslení na chodník, tetování a další zábava. Nebude chybět ani antilopa v životní velikosti na plachtě, u které se budou moci malí i velcí návštěvníci poměřit. Po celý den bude možné také zakoupit trička, odznaky, samolepky nebo třeba magnety s motivem antilopy Derbyho," přiblížila sobotní program mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.
Dodala, že výtěžek z prodeje poputuje na záchranný program pro antilopy.
Antilopí akce začíná v zoo v 9 hodin ráno a pokračuje až do 18. hodiny.
Historickým trolejbusem do zoo
Dopravní podnik Ostrava připravil na zítřek poslední prázdninovou jízdu historickým trolejbusem. Trasa povede z Hlavního nádraží přes Sad Boženy Němcové, kolem Nové radnice a přes Most Pionýrů k Zoo Ostrava a po stejné trase zpět.
Trolejbusy budou odjíždět od nádraží každou hodinu od 9.23 do 16.23 hodin. Zpět od zoo také v hodinových intervalech od 9.56 do 16.56 hodin. Jízdné je 26 korun pro dospělé a 13 korun pro děti od 6 do 15 let. Jízdenky budou ke koupi přímo u průvodčího v trolejbuse.
AKTUÁLNÍ DĚNÍ V ZOO
V zoo mají vzácné prase z Filipín
Novým přírůstkem v ostravské zoo je jedno z nejvzácnějších prasat světa, prase visajánské. Dvouletá samička jménem Scarlet přicestovala z anglické zoo v Newquay. Scarlet nezůstane dlouho sama. V brzké době by se měla dočkat partnera.
Parné dny: i zvířata v zoo hledají osvěžení
Teploty nad třicet stupňů Celsia. Takové počasí se několik dní v kuse drželo nad moravskoslezskou metropolí. Dokonce i teplomilná zvířata z ostravské zoo tráví parné dny ve stínu, případně hledají osvěžení ve vodě. Pracovníci zoo jim proto připravují proti horku několik opatření. Hlavně v méně prostorných a starých ubikacích.
„Tygři, papoušci nebo šimpanzi mají ve venkovních prostorech nainstalovány sprchy. Šimpanzi v nich vidí nejen prostředek k ovlažení, ale také k doplňování tekutin. Kromě sprch dostávají naši nejbližší příbuzní i speciálně připravované letní svačinky v podobě kousků zahradních hadic plněných mraženými banány. Ty šimpanze nejen osvěží, ale také zabaví, jelikož dostat se k banánové dobrotě není jen tak," popisuje tisková mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.
Jak dále dodává, sprchy zkrápí i přírodní výběh pand, byť přes svůj hustý kožich vodu ke koupání ani k osvěžení nevyhledávají. Mlžení však slouží k ochlazování vzduchu. „Tygři pak mají v jednom z výběhů i bazének, kde zejména odrůstající mláďata ráda skotačí a boří tak mýty, že se kočky vody bojí," doplnila Kalousková.
V rozlehlých přírodních výbězích poskytují zvířatům přirozený stín vzrostlé stromy a stínidla. Jeleni mají navíc k dispozici bahniště, které rádi využívají k ochlazení. Sloni využívají k vodním hrátkám brouzdaliště a sprchu. I medvědi ušatí si po letech strávených v malých betonových výbězích, kde teplota často dosahovala až padesáti stupňů Celsia, užívají svého nového bydlení v téměř hektarovém výběhu expozice Čitván. Výběh tvoří nejen hustý lesní porost, ale i přírodní jezírko.
Lamy mají letní sestřih
Letní sestřih získaly v závěru pracovního týdne lamy alpaky. Lama alpaka se nechová jen pro kvalitní měkkou vlnu ale také pro maso.
"Stříhají se jedenkrát za dva roky, přičemž z jednoho zvířete se získá asi 2-5 kg vlny," přiblížila páteční stříhání mluvčí zoo Šárka Kalousková.
V ostravské zoo se vlna využívá zejména u dravců, jimž slouží jako materiál k vystýlání hnízd. Např. mládě orlosupa bradatého (na snímku níže) vlna nejen zahřívá, ale slouží i k maskování – prachovým peřím porostlé mládě s ní dokonale splyne.
K TÉMATU: Zoo nabízí lidem se sníženou pohyblivostí invalidní vozík
Ostravská zoologická zahrada pokračuje v postupném odstraňování bariér, aby svůj areál zpřístupnila všem skupinám návštěvníků rodičům s malými dětmi, seniorům i handicapovaným.
„Kromě stavebních úprav rozšiřujeme i služby pro imobilní návštěvníky. Jsme si vědomi toho, že areál zoo je rozlehlý a poměrně členitý. Nově proto nabízíme lidem s omezenou pohyblivostí, kteří nemají vlastní vozík, ale přesto by se rádi do zoo podívali, možnost bezplatného zapůjčení invalidního vozíku. Díky podpoře programu Prazdroj lidem jsme pořídili dva takové vozíky, které jsou zájemcům k dispozici u vstupu do zoo," uvedla mluvčí zoologické zahrady Šárka Kalousková s tím, že Zoo Ostrava vznikala v padesátých a šedesátých letech minulého století, v době, kdy potřeby handicapovaných a lidí se sníženou pohyblivostí nebyly dostatečně zohledňovány.
„V posledních letech proto byla v areálu zoo postupně odstraněna celá řada bariér přebudovali jsme vstupy do pavilonů a na většinu vyhlídek do venkovních výběhů, část oplocení výběhů jsme nahradili sklem pro pohodlný pohled již od země, vzniklo množství odpočinkových míst. Nové stavby jsou již samozřejmě řešeny zcela bezbariérově, včetně bezbariérových WC," zdůraznila Kalousková.