Viděno očima:

Policistů

Kvůli střetům policie s radikály, kteří se v sobotu v Ostravě účastnili protiromské demonstrace a následného pochodu, už padají první obvinění. Policie dosud obvinila tři muže ve věku 20 a 52 let, a to z výtržnictví a dalších trestných činů.

Fotogalerii, video a on-line reportáž najdete zde: Proti rozvášněným radikálům museli zakročit policejní těžkooděnci

Dvacetiletého mladíka, který neuposlechl výzev policistů a útočil na ně, policie obvinila z násilí proti úřední osobě a výtržnictví. Hrozí mu až šestileté vězení.

Až do nedělního rána byl k zajištění veřejného pořádku ve městě Ostravě nasazen větší počet policistů. K výraznému narušení veřejného pořádku v noci již nedošlo. Policisté omezili na osobní svobodě celkem 62 osob, podezřelých z protiprávního jednání. Postupně byly tyto osoby eskortovány na jednotlivá ostravská obvodní oddělení. Během opatření bylo zraněno 21 policistů, došlo k poškození 12 policejních vozidel a došlo k poškození 39 výstrojních a výzbrojních součástek policistů například přileb, štítů a podobně.

„Muž je podezřelý, že na policisty házel předměty, kamení a opakovaně zasáhl zakročující policisty. Policisté zajistili také kovový předmět, takzvaný boxer a mobilní telefon muže," uvedla mluvčí krajských policistů Gabriela Holčáková. Mladík si totiž útoky natáčel. „Obviněný uvedl, že původně se šel na protesty, avizované prostřednictvím internetu, podívat ze zvědavosti. Následně se nechal strhnout atmosférou a jednáním davu. V době výslechu svého jednání litoval a policistům se omlouval," upřesnila Holčáková.

Ze stejných trestných činů policie obvinila i dalšího dvacetiletého mladíka, který policistu kopnul do štítu. Na policisty měl také opakovaně křičet a směřovat k nim dotazy typu, proč chrání minoritní část obyvatel. Pachateli hrozí čtyřleté vězení, ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení.

Třetím obviněným je dvaapadesátiletý muž, který je podezřelý, že na veřejnosti vulgárně napadal a urážel zakročující policisty. „Muž byl obviněn z přečinů hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a výtržnictví. Vzhledem k faktu, že byl odsouzen mimo jiné i pro přečin výtržnictví, hrozí mu trest odnětí svobody až na tři léta," vysvětlila Holčáková.

Záchranářů

„Zdravotníci ošetřovali a do zdravotnického zařízení transportovali čtyři muže ve věku mezi jednadvaceti a dvaatřiceti lety. Všichni byli při vědomí a v kontaktu s posádkami záchranné služby. Jejich zranění hlavy, či končetin, se jevila jako lehká nebo středně těžká. Záchranáři jim poskytli potřebné ošetření a následně pacienty za doprovodu příslušníků Policie České republiky transportovali do Městské nemocnice v Ostravě, kde je předali na úrazové ambulanci. Jednoho muže s lehkým zraněním pak záchranáři na ulici ošetřili, přičemž jeho přeprava do nemocnice nebyla potřebná a pacient byl ponechán na místě události," uvedl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Dopravního podniku Ostrava

Po sobotní 17. hodině byly všechny tramvajové linky ve směru na Hlavní nádraží a Hlučínskou ukončeny již na zastávce Plynárny u tramvajové vozovny Moravská Ostrava

„Autobusové linky byly odkloněny z ulice Nádražní, respektive neobsluhují zastávku Muglinovskou a Sad Boženy Němcové. Trolejbusové linky byly nahrazeny autobusy a odkloněny ze Sokolské třídy a ulice Muglinovské na ulici Hlučínskou kde byly ukončeny na zastávce Důl Odra.

Provoz městské hromadné dopravy v Ostravě-Přívoze, který byl dočasně zastavený na žádost Policie, byl obnoven v 18.45 hodin," popsal mluvčí ostravského dopravního podniku Miroslav Albrecht.

Primátora Petra Kajnara

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) se domnívá, že ostré střety vznikly především proto, že se do města sjeli radikálové odjinud.

„Zajímalo by mě, kolik těch zatčených a případně obviněných bude skutečně z Ostravy," uvedl Kajnar. Podle primátora se ve městě daří sociální politiku řešit, i když ne zcela optimálním způsobem. „Problém je, že náš sociální systém byl nastaven v polovině 90. let a od té doby nedostál změny. Není možné provádět sociální politiku tak, aby lidé zůstávali dlouhodobě doma a pobírali sociální dávky. Vede to k tomu, že celá další generace vyrůstá v přesvědčení, že lze přežívat doma a není nutné chodit do práce," míní Kajnar. Primátor dodal, že je třeba nastavit systém tak, aby lidé vykonávali veřejně prospěšné práce a dále se vzdělávali, aby měli pracovní návyky v případě, že se pro ně najde uplatnění na trhu práce. „Na takový model nelze přejít ze dne na den, ale je potřeba s tím začít," podotkl Kajnar. Připomněl, že Ostrava má projekt Sociální inkluze, který se komplexně snaží pracovat se sociálně slabými. „Z Bruselu máme pozitivní odezvu, ale podpora z vlády je dva roky nulová," doplnil primátor.

Biskupa Lobkowitze

Na stránkách Diecéze Ostravsko-Opavské vydal prohlášení k sobotním demonstracím i biskup František Lobkowitz, ve kterém odmítl násilnosti a reaguje v něm na rostoucí napětí ve společnosti mezi majoritní společností a Romy.