„Přicházíme teprve po skončení vyšetřování policisty a hasiči,“ říká Vlastimil Bojko, sanační technik společnosti BELIX (ta je jedničkou v renovaci objektů po ohni, vodě či tlakové vlně v Česku, působí i v Polsku a na Slovensku). S obětmi se tedy pracovníci nesetkávají, zato s přeživšími postiženými ano.
Svým způsobem je prý psychicky nejhorší vyklízení a vyhazování majetku, k němuž lidé měli a stále mají vztah. „Nikde není řečeno, že věci musí být černé a od sazí, aby byly kontaminované,“ míní s tím, že při velkém požáru a hašení je v domě jako v akváriu vzhůru dnem. Prostory vyplňuje aerosolová směs kouře a popela s vodou.
Na ostravském sídlišti Hrabůvka sanační parta sice nepracuje na místě tragického skonu lidí, ale potýká se s nebezpečím v podobě narušené konstrukce. U samoživitelky Světlany to platí pro strop, u seniora Zdeňka pro podlahu a u vařiče drog Pavla (podnájemníka v bytě mámy) pro obojí. Místnosti jsou vyztuženy stojkami a trámy.
„Začínáme z nejvzdálenějšího bodu a jdeme ke vchodu,“ popisuje Bojko postup čištění. Konkrétně třeba v Provaznické 906/76 je na scéně kromě průmyslových vysavačů i odtahový ventilátor s filtry. Nejvíce zasažené domácnosti Světlany, Zdeňka a Pavla sanují na základní stavební prvky. Pryč jdou i zárubně dveří, jsou pokřivené.
Za komunistů na holou cihlu
„Za komunistů se běžně rubalo na holou cihlu, nebyly studie a ani chemie,“ komentuje Bojko sanace před devětaosmdesátým rokem. BELIX se zpočátku inspiruje u rakouských sousedů, dnes umí dát byt (nemluvě o společných prostorách v domě) do takřka stejného stavu jako před „katastrofou“. V bohumínském paneláku je důkaz!
Zbývá jediný byt, kde bylo dělníci zázemí. Chceme být kompletně hotovi v dubnu,“ konstatuje sanační technik při předávání druhého z výtahů na adrese Nerudova 1158. Vyrobeného mimochodem až ve Finsku. Nájemníci žijí v novém. Renovovaný je i třípokojový byt v jedenáctém patře zapálený v žhářem Konopkou… stále prázdný.
„Bohumín co se prací týče, neznamenal nijak výjimečnou zakázku. Ale byla složitá, jelikož panelák o šedesáti bytech odpojili od všech zdrojů energií,“ podotýká Bojko. V domě ze 70. let minulého století (například bez proudových chráničů) každopádně musí vyhovovat – a taky vyhovuje – všechno po renovaci normám z moderní doby.
Nad obnově v Ostravě-Hrabůvce ale ještě visí otazníky. „Vyklizeno a vyčištěno, co šlo. Lidé si cosi odnesli, něco letělo do kontejnerů,“ uzavírá Bojko. V bytě vařiče pervitinu se dělníci setkávají mimoto i se samovznícením, fosforu či jiné chemické látky. Konečný verdikt nevydává ještě ani statik ani pojišťovna, dům je zajištěn a uzavřen.