„Elpíčko jsem poprvé držel v ruce asi ve čtyřech letech. Byl to Institut smrti od Törru, zásadní nahrávka, obal mám dneska vytetovaný i na rameni,“ nechal se slyšet vlasatý a vousatý mladík z Olomouce, který o minulém víkendu obnovil slavnou ostravskou tradici hudebních burz.

A to společně s Danielem Halamíčkem z Rožnova pod Radhoštěm patřícím k pamětníkům „černých“ burz, na něž za socialismu jezdili pro nahrávky milovníci západní hudby z celého Česka i Slovenska. „Táta tak přišel k další desce, která mne ovlivnila – Headhunter od Krokus,“ podotkl Jirák.

Prostor pro první novodobou burzu poskytl Aleš Bajger provozující prodejnu hudebnin Bayger v areálu Mlejn v Přívoze. Na stolech se objevily desítky beden s vinyly všemožných hudebních stylů (rock, metal a punk převažoval), několik krabic s cédéčky, kožené bundy, trička a další doplňky.

„Znalci, ti dorazili hned zrána. Mně osobně však potěšilo, že přišli i mladí a chtěli staré věci: Led Zeppelin, Bad Company, Blue Effect, Karla Kryla,“ uvedl Jirák. Jeho hudební vkus je také rozmanitý; na sobě měl mikinu blackmetalových Bathory a tričko synthpopových ikon Depeche Mode…

„Od desíti dopoledne do dvou odpoledne se prodalo pouze jediné cédéčko – The X-Factor od Iron Maiden,“ popisoval prodejce vkus více než pěti desítek návštěvníků.

Burzu začal spolupořádat právě z toho důvodu, že po LP deskách je hlad. Na odbyt šly jak původní vydání, tak raritní edice.

„Skoro všichni příchozí se nás ptali, kdy bude další burza. Chceme zachovat periodicitu a setkávat se jedenkrát do měsíce,“ upozornil Jirák s tím, že na uvítanou podávali také welcome drink (slivovici). Nedokázali nicméně uspokojit zájemce o magnetofonové kazety, ti musí čekat do března.