„Počet pacientů s virózami roste už od prosince," potvrzuje ostravská praktická lékařka pro dospělé Miroslava Střížová, která má ordinaci v Michálkovicích. Jak doplňuje, mezi pacienty už měla i ty s chřipkou.

Právě přelom roku je období, kdy už je organismus vyčerpaný a obranyschopnost organismu skomírá. Pak stačí jen vzít za kliku, na kterou chvíli předtím sáhl kašlající nemocný, a do druhého dne už můžeme pociťovat první příznaky nachlazení také. Ještě vnímavější k nákaze jsou však předškolní děti, které docházejí do mateřské školy. Právě ony jsou nejpočetnější skupinou s takzvanými akutními respiračními onemocněními. Nejvíce jich stůně na Ostravsku a Karvinsku. „Většinou mají teploty, kašel. Ten hodně často," jmenuje příznaky onemocnění dětí, které nyní plní ordinaci dětské lékařky v Horymírově ulici v Ostravě, zdejší sestřička Christula Česlová.

I chřipka už v Moravskoslezském kraji mezi lidmi koluje. Jde o virus, který tady byl již v roce 2009. Blížící se epidemii zde však zatím nic nenasvědčuje. „Podle údajů z pohotovostí má pouze zhruba čtvrtina zde ošetřených akutní respirační infekci," říká Irena Martinková, epidemioložka z krajské hygienické stanice v Ostravě. Zdůraznila však, že nejde jen o chřipku, ale všechna akutní onemocnění dýchacích cest. Jak vysvětlila, o epidemii jde v případě, že z každého statisíce obyvatel jsou nemocné dva tisíce. A těchto hodnot nemocnost u akutních respiračních infekcí zatím v našem kraji nedosahuje.