V Ostravě tak rusovlasý fenomén obhájil vítězství z loňského finále v Lednici. „Bohužel tímto úspěchem jsem se jaksi finančně zruinoval. Udělal jsem totiž velmi nemoudrou věc a s některými dalšími soutěžícími jsem se vsadil, že pokud vyhraju, tak jim koupím nanuky. No a jestli mám splnit slovo, tak asi budu muset prodat ledvinu. Ale tak ať to stojí za to, nanuky pro všechny,“ uvedl s úsměvem Jiří Janoušek, pro kterého to byla česká derniéra v prestižní biologické soutěži.

Zástupci České zemědělské univerzity v Praze, která je hlavním pořadatelem Ústředního kola Biologické olympiády, i porotci si zázemí ostravského finále pochvalovali. „Myslím si, že šlo o velmi podařený ročník. Ostrava nás nesmírně překvapila. Jak město, tak celý kraj. Měli jsme štěstí na skvělé lidi, kteří nám hodně pomáhali i rodinné zázemí u manželů Eliášových z katedry biologie. To, co mi ale zůstane v paměti je pohled z haldy Emy. Člověk má pocit, že nevidí město, protože vidí zelenou plochu, ze které jen občas vystupuje nějaký industriální artefakt nebo budova. Mám pocit, že Ostrava je nejzelenější město České republiky,“ prohlásil předseda poroty Jan Černý z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

V rámci doprovodného programu se finalisté i porotci podívali do ostravské ZOO, na Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice, do soukromé minirezervace obojživelníků v lomu Myslík u Hukvald nebo do Botanické zahrady ve Štramberku. Pro zástupce spolupořádající katedry biologie ostravské Přírodovědecké fakulty šlo o výjimečnou událost. „To, že jsme mohli Biologickou olympiádu pořádat, je jakýmsi potvrzením toho, že se naše biologie posunula téměř do elitního klubu tradičních českých univerzit. Kdysi jsem se zařekl, že pokud budu moct, tak bych olympiádu rád pořádal a zároveň jsem to vnímal jako jakýsi dluh, protože jsem sám soutěží prošel a vím, co mi to dalo. Určitě bylo zajímavé sledovat soutěžící v akci, protože za pár let můžou patřit coby vědci ke špičce,“ dodal za katedru biologie ostravské Přírodovědecké fakulty Marek Eliáš.

Nejlepší soutěžící letošního 53. Ústředního kola Biologické olympiády teď zamíří na speciální soustředění a následně v červenci na Mezinárodní Biologickou olympiádu, kterou hostí maďarský Szeged. Další ročník Ústředního kola Biologické olympiády bude v příštím roce hostit Univerzita Palackého v Olomouci.