Koaliční smlouvu v pátek večer po týdnech vyjednávání uzavřelo ANO s Piráty a ODS. Vítěz voleb tak „ostrouhal“.

O výsledcích povolebních vyjednávání informovali zástupci nově vzniklé koalice ve společném prohlášení. „Důvodem vzniku této koalice byl přístup hnutí Ostravak, které neustále se všemi subjekty protahovalo koaliční jednání a zvyšovalo své požadavky jak na počet radních, tak na obsazení resortů," tvrdí koalice.

Její strany tak hnutí Ostravak nabídly čtyřkoalici. To ale podle informací Deníku jevilo zájem o dvoukoalici s ANO nebo trojkoalici bez ODS. „Nabídku hnutí Ostravak neakceptovalo a nadále docházelo z jeho strany k návrhům na další změny koaličních partnerů až k požadavku na většinové zastoupení v radě,“ vysvětluje koalice.

KONEC DVOJBLOKU

Že Ostravak skutečně nepočítal s ODS, koalice potvrdila. „Hnutí Ostravak následně porušilo i dohodu uzavřenou v rámci dvojbloku s ODS a separátně usilovalo o koalici bez ODS. Tento neseriózní přístup vůči potenciálním koaličním partnerům vedl ke ztrátě důvěry k hnutí Ostravak, což vyústilo v podpis koaliční smlouvy mezi hnutím ANO 2011, Piráty a ODS," píše se v prohlášení, pod nímž jsou podepsáni Rostislav Řeha (Piráti), Miroslav Svozil (ODS) a Zuzana Ožanová (ANO).

Právě ona by měla být novou starostkou centrálního ostravského obvodu.

Tyto ambice prý ale měla už po volbách, ačkoliv je zde ANO nevyhrálo. „Lídryně hnutí ANO chtěla obsadit post starostky, který dle našeho přesvědčení náleží vítězi voleb,“ bránila své křeslo odcházející starostka Petra Bernfeldová. Ve vyjádření se Ostravak vymezuje také proti další záležitosti.

„Před osmi lety jsme kvůli úsporám snížili počet radních na sedm. To je dost pro koalici dvou i tří stran. Zástupci hnutí ANO a Pirátů se však od počátků jednání zajímali jen o placená místa a trvali na navýšení jejich počtu. Nechtěli jsme se vzdát zásad, které dlouhodobě prosazujeme a zřejmě proto se tyto dva subjekty za našimi zády domluvily s ODS. Dle jejich vyjádření se počet radních i placených funkcí opravdu navýší,“ popisuje Ostravak ve svém prohlášení a hovoří o vítězství osobních zájmů a politikaření nad službou lidu.

Dá se tedy očekávat, že ustanovující zastupitelstvo Moravské Ostravy a Přívozu, které je na programu v pondělí od 16 hodin v budově magistrátu na Prokešově náměstí, bude ještě hodně bouřlivé.