Strojírenské Vítkovice v uplynulých měsících opravily už několik velkých cihlových domů v Lipovém dvoře a chystají se na další. Mezitím získaly souhlas k demolici starých garáží a dalšího objektu, které proměnily v několik metrů vysokou a ještě znatelně delší hromadu suti.

Bývala restaurace Schönthal, dnes Osaka, v Ostravě-Vítkovicích.
Vítkovická pivnice Schönthal je minulostí. Je z ní asijský fastfood Osaka!

„V místě byly původně byty vysokých úředníků Vítkovic. Pak tady byly kanceláře, které se někdy v sedmdesátých, možná i osmdesátých letech devastovaly, a my je teď opravujeme, rekonstruujeme zpátky na byty,“ řekl k proměně předseda představenstva společnosti Vítkovice Rodan Broskevič. Některé domy stále ještě působí jako reklama na vyloučenou lokalitu, to se má ale časem změnit.

Projekt Lipový dvůr

I projekt Lipový dvůr má korespondovat s odklonem Vítkovic od strojírenství směrem k developmentu. Po odvezení suti Vítkovice plánují další zvelebení lokality.

„Tyto zásahy ještě letos umožní výstavbu oplocení a zahájení venkovních úprav v lokalitě rezidenčního bydlení. Bude se také dále pokračovat v rekonstrukci stávajících objektů. Časem je v plánu i nová výstavba s bydlením a občanskou vybaveností,“ řekla Deníku mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

TOP 5 projektů, které změní Ostravu. Kdy budou hotové? Vyjdou na 8,5 miliardy
VIDEO: Investice v Ostravě nespí. Kdy budou hotové? Tyto projekty změní město

V Lipovém dvoře Vítkovice budují byty o velikosti od 1+kk až po 4+kk. „Mohly by sloužit především pro páry, případně rodinu s dětmi, vhodné jsou i pro manažery, kteří by mohli mimo jiné ocenit pohodlný dojezd a bezproblémové parkování v místě, které je nedaleko centra Ostravy a Dolních Vítkovic,“ dodala Kijonková, podle níž zájem o bydlení projevují i zaměstnanci okolních firem.

Vítkovice a.s. plánují vdechnout život nejen osmi stávajícím domům a postavit další, ale chystají proměnu celého širšího okolí. Z Ruské ulice chtějí vytvořit umělecký bulvár a přidat další velkoformátové plastiky a investovat chtějí i do dalších objektů ve svém vlastnictví směrem k vítkovické radnici.