Akci iniciovalo město Poděbrady jako připomínku mírové mise, kterou husitský král podnikl do Francie za králem Ludvíkem XI. roku 1464 a od níž letos uplynulo 550 let. Při této příležitosti město po celý rok pořádá nejrůznější akce a oslavy. Nejnovější je právě hromadný křest knihy autora Jiřího Hory Hořejšího o králi Jiřím z Poděbrad, kterým se zúčastněná města pokusí o zápis do databáze rekordů.

Rekord podpoří 19 z 55 měst po celé České republice, která mají na svém území část pojmenovanou po tomto významném českém panovníkovi.

„V našem obvodu proběhne akce na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde vystoupí studenti Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě. Začíná se ve 14.30 hodin," zve vítkovická kulturní referentka Pavlína Nováčková.

Na programu se podílí také Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava. Návštěvníci se mohou těšit na tohoto pozoruhodného, pozdně středověkého vladaře, ale i na jeho vlídnou manželku Johanu z Rožmitálu, kteří budou celý program moderovat. V rolích královských manželů se představí Zdeněk a Lenka Pavlíčkovi. Dále vystoupí dětský folklorní soubor Hlubinka z Lidové konzervatoře a rovněž posluchači a pedagogové Múzické školy. V jejich provedení zazní zcela současný repertoár, především z oblasti populární hudby.

Křest se bude konat ve všech městech v průběhu jedné hodiny a provede jej vždy nejvyšší představitel města. Cílem je překonat dosavadní rekord s hromadnou účastí měst, který vytvořilo 13 obcí zpíváním koled.

Křest monografie, jejímž tvůrcem je autor populárního cyklu Toulky českou minulostí Petr Hora-Hořejš, vypukne přesně v 15 hodin stejně jako v dalších městech a obcích, které si stejným způsobem chtějí připomenout odkaz Poděbradovy mírové mise.

Kromě Vítkovic se do akce zapojila také města Praha 3, Poděbrady, Hrádek nad Nisou, Lanškroun, Vejprty, Morkovice-Slížany, Duchcov, Cheb, Kutná Hora, Karlovy Vary, Toužim, Řevnice, Nový Knín, Kunštát, Jihlava, Uničov, Dačice a Děčín.