Firmu s téměř devíti sty zaměstnanci vlastní nadnárodní investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu. Server Info.cz však letos v březnu uvedl, že akcionářské ovládání Vítkovice Steel vede k ruské státní rozvojové bance VEB.
Zmrazování ruského majetku je součástí sankcí vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Se zmrazeným majetkem jeho majitelé nemohou nakládat. A podle údajů Finančního analytického úřadu (FAU) by se to nyní mělo týkat i ocelářských Vítkovic.
Samotnou firmu však dnešní zpráva FAU překvapila. Zmrazení majetku Vítkovice Steel popírají. „Jsme překvapeni, žádné omezení našeho majetku neevidujeme, dokonce ani nemáme ruské vlastníky, jen nějaké vazby z minulosti,“ vysvětlila pro Deník mluvčí Vítkovice Steel Jana Dronská s tím, že FAU vydal jen předběžné opatření, aby firma neposílala žádné finanční plnění vlastníkům.
„To už ale tři roky neděláme, takže se nás tato opatření nijak nedotýkají, zakázky máme nasmlouvané na půl roku dopředu, bylo by nemilé, kdyby nějaká nejasná zpráva, u níž nevíme, proč se nyní vůbec objevila, firmu poškodila,“ uvedla Dronská.
Vítkovice Steel jsou tradičním evropským výrobcem válcovaných výrobků z oceli, 70 procent produkce vyvážejí. Podnik má téměř 900 zaměstnanců. Firmu vlastní nadnárodní investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu.
Server Info.cz letos v březnu uvedl, že akcionářské ovládání Vítkovice Steel vede k ruské státní rozvojové bance VEB.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na konci dubna uvedl, že ČR zmrazila ruský majetek v zemi za téměř miliardu korun. Bude-li tento majetek označen jako možná podpora válečných zločinů Ruska, je podle ministra do budoucna ve hře i jeho konfiskace.
Rekordní výsledek
Loni v létě i přes potíže způsobené koronavirovou pandemií společnost Vítkovice Steel podle Dmitrije Ščuky, tehdejšího generálního ředitele a předsedy představenstva, dosáhla nejlepšího výsledku hospodaření za poslední tři roky - VÍCE ZDE.
Společnost zaměstnává téměř 900 lidí. Většina produktů ostravského podniku se uplatňuje ve stavebnictví a strojírenství. Do zahraničí směřuje sedmdesát procent prodaných výrobků.
Pohledem ekonoma
Ekonom Lukáš Kovanda z Trinity Bank zaníčeně komentoval už situaci při s nevyplácenými pohledávkami od Sberbank, nyní Deníku poskytl i svůj pohled na situaci ve Vítkovice Steel, které podle něj může postihnout hodně podobný osud. Co o údajně zmrazeném majetku a následcích říká?
„České úřady zablokovaly majetek ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel. Blokace majetku společnosti Vítkovice Steel ohrožuje pracovní místa jejích zhruba devíti stovek zaměstnanců a také pracovní místa v subdodavatelských firmách. Celkem může jít až o nižší tisíce pozic. Zablokování majetku jakékoli firmy, pokud by bylo trvalejšího rázu, závažně ochromuje její hospodaření. Zablokování neznamená, že je majetek dané firmy zabavený nebo znárodněný. Vlastník se totiž blokací nemění. Zůstává stejný. Majitelé společnosti Vítkovice Steel, investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu, tak o podnik nepřicházejí. Nemohou jej ale například prodat či jím ručit za půjčky. Což už samo o sobě ochromuje hospodaření, neboť to například znesnadňuje přístup k financování investic. Velmi rychle lze ovšem také čekat reakci obchodních partnerů podniku. Ti se budou snažit vyhnout transakcím s ním. Mohou například rušit zakázky, které u něj mají, případně už si nové dodávky objednají u konkurence. Zejména západní firmy totiž v reakci namířené proti Rusku „uvalují sankce na sebe sama“, v tom smyslu, že se vyhýbají obchodování se sankcionovanými stranami, aby si tak nepoškozovaly vlastní pověst. Pokud tedy blokace majetku Vítkovice Steel, tedy důsledek sankcí, nebude jen přechodnou záležitostí, podnik získá natolik neblahé stigma, že se mu budou dosavadní i potenciální noví obchodní partneři obloukem vyhýbat, což povede k odlivu zakázek a potenciálně k bankrotu. Vítkovice Steel zkrátka kvůli blokaci může rychle přijít o důvěryhodnost v příslušných obchodních kruzích i u svých zákazníků nebo klientů. Může jej tak potkat v zásadě ten samý osud jako Sberbank CZ.“