Společnost Vítkovice Steel zaměstnává aktuálně asi 850 lidí, Vítkovické slévárny pak na 170 zaměstnanců, byť ještě na konci minulého roku jich bylo o více než sto víc. O problémech Vítkovických sléváren se hovoří u Krajského soudu v Ostravě, který v týdnu vyhlásil moratorium na majetek této společnosti.

Ilustrační foto.
Krize v Liberty Ostrava: firmy volají po platbách, odbory po schůzce s majitelem

Zjednodušeně řečeno jde o ochranu před věřiteli. Vítkovické slévárny totiž dluží bezmála 715 milionů korun. Informace jsou dostupné v insolvenčním rejstříku. V důsledku problémů firma uzavřela svou nejztrátovější divizi odlitků a chystá se na reorganizační plán.

V obdobně velkých problémech je ještě známější ostravská firma Vítkovice Steel, která poslední roky hospodaří se ztrátou a zaměstnává pětkrát víc lidí – aktuálně na 850.

Podle informací Deníku E15 míří firma do insolvence a kvůli předběžnému opatření Finančního analytického úřadu (FAÚ) nemůže nakládat se svými akciemi. Podle výše uvedeného zdroje má firmu v rámci reorganizačního plánu převzít indická ocelářská skupina Vulcan Steel.

K tématu Svatomartinská husa. Snímek Kaufland, Orlová, 3. 11. 2023
Svatomartinské hody doma? Kde a za kolik koupíte husu v Ostravě a v Polsku

Podle E15 však není důvodem k insolvenci finanční situace, ale přesvědčení vrcholného managementu, že se firma ocitla v patové situaci, Do ní se dostala po vypuknutí války na Ukrajině, kdy jí FAÚ zmrazil akcie a banky odmítly zajistit financování provozu. O to se nejprve staral miliardář Jaroslav Strnad, nyní však už Vulcan Steel.

„Můžeme potvrdit, že Vulcan Steel se stal naším novým finančním partnerem,“ řekla E15 mluvčí podniku Jana Dronská. K návrhu na insolvenci se ale kvůli probíhajícímu šetření FAÚ nevyjádřila.

Ostravar Aréna.
Prestižní akce si žádá ústupky. Ostravar Aréna změní název

Po rapidně zhoršené situaci v ostravské huti Liberty tak jde o další firmy s existenčními problémy. Také Liberty dluží svým partnerům a potýká se kvůli změnám na trhu s prvovýrobou. Z těchto důvodů nyní dočasně odstavila svou jedinou vysokou pec.