„Dosud se měli možnost přijít do vítkovických areálů a na jednotlivá pracoviště podívat vždy jen rodinní příslušníci našich zaměstnanců. Letos jsme pozvali všechny, koho naše společnost zajímá,“ uvedl personální ředitel Vítkovic Marian Dobiáš.
Od osmi hodin ráno měli tak lidé možnost absolvovat prohlídku jedenácti dceřiných společností známé strojírenské skupiny. Ohromný zájem byl o provoz Vítkovice Heavy Machinery, kde vznikají obří zalomené hřídele pro zaoceánská plavidla, unikátní mostní konstrukce, velké elektrárenské kotle či stroje a zařízení pro doly a hutě. Mnozí návštěvníci se překvapivě ptali na detaily výroby a celé technologie. Bylo vidět, že vědí, o čem mluví, a že je tento výrobní proces velmi zajímá. Zejména bývalí zaměstnanci pyšně ukazovali svým vnoučatům místa, kde pracovali.
Zájemci si mohli také prohlédnout unikátní výrobní linky ve společnosti Vítkovice Cylinders, která je lídrem evropského trhu vysokotlakých ocelových lahví a vsoučasné době buduje zcela ojedinělé zázemí na výrobu lahví pro pohon aut zemním plynem a vodíkem. Jde o technologii budoucnosti.
Katraktivním místům patřil také areál Dolní oblasti včetně národní kulturní památky. „Na vysokých pecích tu kdysi celý svůj život pracoval můj děda. Měl to tu moc rád, tak jsem se přišla i sdcerou podívat. Michalka si připadala jak vnějakém sci-fi filmu,“ smála se jedna znávštěvnic Gabriela Rziepielová zOstravy.
Vedení Vítkovic navíc připravilo pro veřejnost perličku, a to vpodobě startu uměleckého projektu SmaltArt Vítkovice 2007. Jde o zapojení významných současných zástupců moderního umění do tvorby velkoformátového uměleckého smaltu. Skupina čtrnácti mezinárodně uznávaných autorů, například Vladimír Suchánek, Eduard Ovčáček, Eva Vlasáková, Jiří Šuhájek, Josef Mžyk, Eva Heřmanská a další umělci, začala na smaltech pracovat právě včera. Návštěvnící je sledovali při tvorbě. Byli zvědaví, jak vznikají netradiční umělecká díla.