„Tuto historickou konstrukci vybavíme bezpečnou prohlídkovou trasou, fungujícím skipem-výtahem a vstupem do nitra pece. Umožníme tak návštěvníkům pochopit celý technologický tok, který zde ještě před třinácti lety probíhal,“ přibližuje Petr Koudela, ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Kromě toho si podle jeho dalších slov návštěvníci tohoto industriálního skvostu užijí také krásnou vyhlídku na Ostravu, kterou jim tento hrdý monument rovněž umožní.

„Začátek naučné prohlídkové trasy povede člověka cestou bývalého technologického toku materiálu. Návštěvníci se nejprve shromáždí v prostoru jeřábové dráhy. Do skipového mostu bude implementován šikmý výtah, který pak jednorázově přepraví až 16 osob k samému hrdlu vysoké pece – do místa vsázky,“ říká Koudela.

Takzvaná tlama pece se právě prostřednictvím skipového výtahu, plnila koksem, železnou rudou a ostatními příměsemi. Od tohoto zásadního místa bude cesta návštěvníků pokračovat nahoru na nejvyšší úroveň navržené prohlídkové trasy, do výšky pětačtyřiceti me­trů.

„Zde se nabízí možnost provedení ilustrovaného výkladu o historii celé oblasti, na kterou je umožněn výhled. Omezený počet návštěvníků zřejmě bude moci vystoupat i na nejvyšší přístupnou část – vyhlídkovou věž na úrovni šedesáti metrů,“ vysvětluje dále šéf sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Následující cesta dolů, ať už výtahem či po schodech, může mít libovolný počet zastavení, přičemž za podstatné lze považovat místo, kde byl do vysoké pece vháněn horký vítr. Zde se totiž lidem naskytne jedinečná možnost vstoupit dovnitř a zažít tajemnost místa, kde teplota vysoce přesahovala tisíc stupňů Celsia.

„Interiér vysoké pece by měl být rafinovaně nasvícen tak, aby byly demonstrovány její teplotní zóny. Velmi důležitým zastavením bude i takzvaná odlévací plošina, kde bude demonstrován proces odpichu a práce tavičů,“ pokračuje Koudela v popisu budoucí prohlídkové trasy.

Od odlévací plošiny k dosažení země pak zbývá už jen jedna úroveň. Na ploše pod vysokou pecí se počítá s volnou expozicí pro vystavování nejrůznějších strojních a technologických součástí, vzniknout by zde mohlo bludiště pro obdivovatele tajemného světa techniky.

Posledním místem prohlídky by měla být návštěva řídícího centra vysoké pece, takzvaného velínu. Jde o místo, ze kterého byl již na vysoké dobové úrovni řízen proces tavby železa.

Vysoká pec č. 1 bude spolu s Plynojemem a VI. energetickou ústřednou rekonstruována z půlmiliardové dotace získané z evropských fondů. „K této dotaci je ale nutná velká spoluúčast neuznatelných nákladů, s nimiž nám velmi pomáhá vlastník většiny technických kulturních památek v Dolní oblasti skupina Vítkovice Machinery Group,“ dodává Koudela.

K tématu: Trocha historie…

Technologicky velmi vyspělá vysoká pec č. 1 produkovala ročně 300 tisíc tun speciálního a slévárenského železa. Do dnešní podoby byla vyprojektována a realizována v letech 1987 a 1988. Od té doby prakticky nepřetržitě vyráběla vysoce kvalitní železo až do konce září 1998, kdy byl učiněn její historicky poslední odpich.

Od okamžiku posledního odpichu do současné doby byla první vysoká pec již jako Národní kulturní památka industriální architektury nejprve vystavena devastaci a následně zhruba v roce 2006 byla dokonale technicky zajištěna, nasvětlena a začala být sezonně používána jako naučná industriální „rekvizita“ demonstrující velmi komplexním způsobem technologii tavby železa.
K tématu: Co je skipový výtah?

Skipový výtah je košový, výsypný výtah surovin. Skip je totiž plechová nádoba ve tvaru velkého koryta s vodicími kladkami, tvořící pracovní část skipového výtahu nebo těžního zařízení. Skip je zavěšen na laně a při pohybu pojíždí kladkami ve žlábkových vodítkách. V horní poloze se skip samočinně vyklápí najetím kladek do ohybu vodítek.