Akce se uskuteční v pondělí od 8 do 12.30 hodin v prostorách kožní ambulance (budova H1). Od 8 do 15 hodin budou navíc odborníci v nemocniční lékárně poskytovat bezplatné poradenství týkající se přípravků pro ochranu kůže.

Maligní melanom patří k nejnebezpečnějším nádorovým onemocněním. Ze sedmdesáti procent vzniká na normální kůži nádorovou přeměnou pigmentotvorných buněk a z třiceti procent se vyvíjí z již existujícího pigmentového névu. Melanom brzy metastazuje do jiných orgánových systémů. Vyskytuje se především u lidí středního a vyššího věku. Ve střední Evropě je častější u žen.

„Mnoho lidí dnes považuje opálenou kůži za symbol atraktivity, ale opak je pravdou. Požadovaná snědá barva vzniká jako obranná reakce kůže s cílem zmenšit poškození DNA buněk ultrafialovým zářením, které má kancerogenní účinky. Zdravé opalování neexistuje," varuje Jana Zímová z kožní ambulance Vítkovické nemocnice a dodává, že jakákoliv změna barvy, tvaru, velikosti, symetrie nebo i krvácení z pigmentového névu by neměla ujít naší pozornosti. (ami)