Kdysi se jím valily davy lidí přijíždějících do Ostravy za prací, dnes zeje prázdnotou. Podle některých nájemníků je jeho stav tak špatný, že ohrožuje zdraví procházejících. Řeč je o vítkovickém vlakovém nádraží. Denně jím projede už jen pár vlaků. České dráhy by se ho rády zbavily, čáru přes rozpočet jim v tom ale udělalo ministerstvo kultury, které zvažuje, že objekt prohlásí za kulturní památku.

O tom se však do dnešního dne stále nerozhodlo, a tak nádraží chátrá dál.

„Objekt je životu nebezpečný. Nedávno tady profoukl vítr a vyrazil celou skleněnou výplň okna, proto také uzavřeli a ohradili hlavní vchod. Celá konstrukce budovy se houpe, všude jsou popraskané zdi. České dráhy s tím za poslední roky vůbec nic neudělaly. Zajímalo by mě, kde jsou peníze za nájmy z doby, kdy tímto místem proudily davy lidí a kdy nádraží prosperovalo. Přijde mi, že to tady chtějí nechat spadnout," řekla  Deníku rozčíleně majitelka místní trafiky Simona Verlíková.

Vlaková stanice Ostrava-Vítkovice se rozpadá. Podle nájemníků dokonce ohrožuje životy lidí.

Málo zákazníků

Aby na nádraží přežila, musela zákazníkům kromě novin, časopisů a cigaret nabídnout ještě další zboží. „Neudržela bych se, proto jsem se rozhodla, že budu prodávat pivo a alkohol. Před několika dny mě tady dokonce vykradli. Jednoduše je to tady čím dál tím horší."

„Bohužel nejsem v situaci, kdy bych to mohla zabalit a přestěhovat se. Naštěstí mám stálou klientelu, bez té bych se neobešla," dodala Verlíková s tím, že drážní budovou prochází stále méně cestujících.

To potvrdil také mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. „Stanice Vítkovice je dnes předimenzovaná a již neslouží svému původnímu účelu, tedy silné dělnické frekvenci. Ve stanici už nezastavují ani žádné rychlíky, ty byly odkloněny na trať přes Svinov a hlavní nádraží. Ve špičce tady jezdí vlaky co půl hodiny v obou směrech, mimo ni jen jednou do hodiny. Většina dopravy byla odkloněna," řekl Šťáhlavský a zároveň doplnil, že všechno záleží na rozhodnutí ministerstva kultury.

Vlaková stanice Ostrava-Vítkovice se rozpadá. Podle nájemníků dokonce ohrožuje životy lidí.

„Z výběrového řízení vzešel potenciální kupec celého objektu, jeho rozhodnutí o koupi je ale závislé na památkové ochraně budovy. Je pravděpodobné, že v případě památkové ochrany nebude mít o využití budovy zájem," podotknul mluvčí. Investor by byl v takovém případě při přestavbě budovy značně omezen.

Pokud však nedojde k odprodeji budovy danému uchazeči, České dráhy ji nejpravděpodobněji prodají v rámci zvažovaného prodeje části podniku státní společnosti Správa železniční dopravní cesty.

„Podobně jako ostatní výpravní budovy. O tomto kroku však zatím nebylo definitivně rozhodnuto," dodal na závěr Šťáhlavský.

Přečtěte si také: Vítkovické nádraží - dráhy našly kupce. Nechá ho opravit