V Paláci kultury a sportu, potažmo pozdějších komerčních názvech ČEZ Aréně a Ostravar Aréně, zajišťují doprovodný program už od roku 2001, přestože klub FIT & FUN založila Jana Svatošová už o šest let dříve. Vítkovické roztleskávačky za tu dobu profesně vyzrály, protočily celou jednu generaci a dnes si bez nich hokej téměř nelze představit.

Řada z děvčat se do klubu dostala z mažoretek. Taková je ostatně cesta i hlavní „cheerky“ Kláry. „Stala jsem se daleko větší fanynkou hokeje než předtím, teď ho vlastně úplně ‚žeru‘,“ svěřuje se vedoucí roztleskávačka, podle níž tančí ostatní, s tím, že hokej z holek formuje fanynky.

Finalistky Miss OK v olomouckém aquaparku.
Miss OK zná finalistky. Krásky se už fotily v plavkách, formu nabíraly i v baru

„Třeba já jsem do té doby na hokeji v životě nebyla, a jak mě teď baví,“ připojuje se Kateřina. „Fanoušci a atmosféra dělají strašně moc, určuje to, jak moc si své vystoupení užiju,“ popisuje kooperaci s diváky. „Interakce s fanoušky je skvělá, na hokeji se s námi fotí, usmívají se, jsou přátelští, jsou strašně fajn,“ přikyvuje Klára.

Na schodech arény atmosféru plnými doušky nasává i Lucie. „První holky v řadě, podle kterých tančíme, to mají těžší, ale my ostatní částečně zvládáme sledovat i hokej, takže býváme nervózní spolu s fanoušky,“ říká Lucie.

Víckrát v hale než spousta fanoušků

V týmu jsou děvčata starší patnácti let, většina je nyní v rozmezí 18 až 25 let. Za ty roky, kdy v hale nasbíraly více „účastí“ než řada fanoušků, se už mnohé zorientovaly i v pravidlech, jak dokázaly v náhodném testu Deníku, zda vědí, co je například krosček. „Krosček je, když tě protihráč srazí holí svíranou oběma rukama. Ale musí tam být obě ruce,“ zdůrazňuje Klára.

Když je řeč o faulech, roztleskávačky přiznávají, že se jich celkem pravidelně dopouštějí na fanoušcích. „Jak kolem nás chodí a my je nevidíme, občas je praštíme nebo pošimráme třásněmi. Určitě každý zápas některá z nás někoho ‚sejme‘,“ směje se vedoucí roztleskávačka. „V mém případě je to pravidelně třikrát za zápas,“ přiznává Kateřina.

Semifinále play off hokejové extraligy - 1. zápas: HC Vítkovice Ridera - Mountfield Hradec Králové, 4. dubna 2023, Ostrava. Fanoušci Vítkovic.
OBRAZEM: Ostrava žila hokejem, Vítkovice hnalo přes 9 tisíc lidí, podívejte se

Mnohé malé fanynky je v jejich produkci napodobují, největší z nich si do haly pravidelně nosí vlastní třásně a tančí s nimi. „Doufáme, že se k nám, až bude starší, připojí,“ věří děvčata, která letos podle dohody s klubem tančí po osmi, další čtyři až osm děvčat, v závislosti na velikosti zápasu, pak jako hostesky prodávají tombolu po chodbách a ochozech. V play-off jsou na všech zápasech, v základní části podle požadavku klubu.

Boj o místo v sestavě

Stejně jako v případě diváků o hokej, je i u FIT & FUN Cheerleaders letos zájem znatelnější. „Holek mám letos 25, což se mi za celou kariéru ještě nestalo,“ říká zakladatelka, manažerka a trenérka klubu Jana Svatošová, která si tak mnohdy připadá jako hokejový trenér – musí vybrat, koho zrovna pro daný zápas nasadí. I mezi děvčaty je totiž o Vítkovice velký zájem.

Klub s rytířem Vítkem na hrudi je klíčový „klient“ roztleskávaček z FIT & FUN a doprovází je drtivou většinu sezony, není však jediný. „Zahájili jsme spolupráci s týmem amerického fotbalu Steelers Ostrava, vystupujeme na Beach Ostrava Open v Dolních Vítkovicích, pokrývali jsme ostravské mistrovství světa v hokeji 2015 i juniorské mistrovství v roce 2020 a také para hokej,“ popisuje sportovní část produkce trenérka, tu nesportovní pak tvoří mimo jiné plesy, dny otevřených dveřích nebo firemní večírky a spousta dalších jednorázových akcí.

Topmodelka Naomi Campbell navrhne své vlastní auto. Do parády si vezme BMW XM
Topmodelka Naomi Campbell navrhne své vlastní auto. Do parády si vezme BMW XM

„Zhruba polovinu času nám zabírá vítkovický hokej a polovinu vše ostatní,“ srovnává Svatošová, která klub založila v roce 1995 se spolužačkami a první profesionální vystoupení (po školní akci) absolvovala v hale Tatran mezi basketbalisty NH Ostrava. Postupně získala licenci a tým maximálně zprofesionalizovala. „Holky vedu, aby se po všech stránkách chovaly jako profesionálky,“ zdůrazňuje zakladatelka.