Reorganizační plán, který připravilo vedení ve spolupráci se specializovanými poradci a krizovým manažerem, předpokládá zachování výroby válců. Do dluhů se ostravská společnost dostala v důsledku války na Ukrajině, ale i vlivem dramatického nárůstu cen energií a celkově nepříznivé situace ocelářského průmyslu v Evropě.

„Přišli jsme o odbyt na Ukrajině a v Rusku, kde jsme měli významné obchodní partnery, a tíží nás drahé energie i slabší poptávka, ale věříme, že firma má stále perspektivu,“ uvedla Petra Štefková, ředitelka společnosti Vítkovické slévárny.

Městský obvod Ostrava-Vítkovice z výšky.
Soumrak nad ostravským průmyslem? V krizi jsou další dvě velké firmy

„Máme jedinečné know-how, vysoce kvalitní produkty, dobré postavení na trzích a zkušený tým lidí. Chceme si udržet obchodní partnery i zaměstnance,“ doplnil jednatel společnosti Josef Ihnát.

Vedení firmy zvažovalo různé možnosti řešení složité ekonomické situace podniku a došlo k závěru, že nejvyšší uspokojení pro věřitele bude představovat reorganizace. V minulých dnech firma využila ochranný režim v podobě moratoria vyhlášeného soudem 2. listopadu a získala podporu věřitelů pro připravený Reorganizační plán.

Zdroj: Youtube

Pro jeho přijetí hlasovali všichni zajištění věřitelé a potřebná nadpoloviční většina nezajištěných věřitelů podle výše jejich pohledávek. Společnost v insolvenčním návrhu doplněném o návrh na povolení reorganizace uvádí, že eviduje závazky ve výši téměř 732 milionů korun, přičemž největšími věřiteli jsou banky.

Ostravská slévárna vyrobila kokilu o hmotnosti 110 tun, celkové výšce 3 metry a průměru přes 4 metry. Ilustrační foto
Slévárna v Ostravě vyrobila obří kokilu pro italský trh

„Reorganizační plán je postaven na kombinaci zachování provozu restrukturalizované divize slévárny válců, vstupu investora a rozprodeje majetku divize slévárny odlitků, která již ukončila výrobu. Naším cílem je zachovat výrobní činnost a úspěšně provést ozdravný proces, po kterém se podnik bude moci dále rozvíjet,“ sdělil Ladislav Musil, krizový manažer a jednatel společnosti Vítkovické slévárny.

K TÉMATU 

Vítkovické slévárny, spol. s r.o. jsou tradičním výrobcem válců pro válcování kovů za tepla, do nedávna také výrobcem tvarových odlitků z ocelí, litin a slitin mědi. Jako jediný český výrobce disponují technologií odstředivého lití válců. Roční výroba se pohybuje kolem 6 000 tun válců. Vítkovické slévárny vznikly v roce 1994 vyčleněním slévárny barevných kovů a později slévárny válců z průmyslového koncernu VÍTKOVICE, a.s. při restrukturalizaci. Firmu vlastní fyzická osoba prostřednictvím společnosti IC TRADE. Vítkovické slévárny zaměstnávaly v posledních letech kolem 300 lidí, aktuálně po ukončení ztrátové výroby odlitků se jejich počet snížil na 180.