Vichr ale neškodil jen v horských oblastech Jeseníků a Beskyd. Společnost ČEZ v pondělí v sedm hodin ráno řešila 60 poruch na vysokém vedení, další na nízkém napětí a bez dodávek elektřiny bylo v té době 48 tisíc odběratelů po celém kraji.

"Poruchové čety jsou stále v terénu. Velkou část níže uvedených poruch zřejmě zvládnou opravit během večera, tedy do půlnoci, několik jich ale zůstane ještě na zítřejší dopoledne, především v horských terénech na Bruntálsku," komentoval situaci v pondělí večer mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol s tím, že k 19. hodině evidovali v Moravskoslezském kraji cca 2.500 odběrných míst.

"Řešíme 15 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí, situace po větrné smršti se tak zlepšuje rychleji, než sami energetici ještě dnes dopoledne předpokládali," upřesnil.

Moravskoslezští hasiči vyjeli kvůli škodám způsobeným vichrem od nedělní půlnoci do pondělní 15. hodiny k více než půl tisícovce zásahům.

„Události jsou zatím bez zranění osob, což je nejdůležitější. Práce je ale hodně. Vítr se na většině míst už utišil, ale práce s popadanými a vyvrácenými stromy je stále dost,“ informoval v pondělí odpoledne mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

V Bruntálu padalo nejvíce stromů v oblasti Městského parku. Jeden z vyvrácených stromů spadl přes plot do areálu hospody Roští. V Krnově vichr srazil k zemi stromy i na Sídlišti pod Cvilínem. Jejich větve poškodily i několik zaparkovaných automobilů. Strážníci Městské policie Krnov byli přes noc přivoláni k několika událostem způsobeným větrem, ale nemohli je zapsat do hlášení, protože jim nešla elektřina.

Situace po vichřici v lesích nad Obornou na Bruntálsku:

Situace v Bruntále:

Situace v Krnově:

Vichřice zastavila hlavně v ranních hodinách i provoz na vlakových tratích. Konkrétně v úseku mezi Děhylovem a Ostravou-Třebovicemi najel pět minut před nedělní půlnocí nákladní vlak do spadlého trakčního vedení. „To poničil silný vítr. Událost se obešla bez zranění,“ uvedl Marek Illiaš ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) s tím, že provoz na zmíněné trati byl obnoven v pondělí před devátou hodinou.

Stromy padaly přes koleje i mezi Lískovcem a Paskovem, Frýdkem-Místkem a Baškou, poblíž Kunčic pod Ondřejníkem nebo na trati mezi Osoblahou a Bohušovem. „Provoz byl na zmíněných tratích obnoven už v pondělí před šestou ráno. Výjimkou byla trať mezi Osoblahou a Bohušovem, kde náhradní přepravu zajišťovaly až do 8.20 hodin autobusy,“ doplnila Radka Pistoriusová ze SŽDC.

V Ostravě energetici evidovali nejvíce poruch v Heřmanicích, Muglinově a ve Slezské Ostravě. Starosta městského obvodu Richard Vereš uvedl, že vichr poškodil i část obložení střechy DPS Hladnovská.

„V Antošovicích pak spadlo přes cyklostezku osm stromů,“ doplnil starosta Slezské Ostravy.

Český hydrometeorologický ústav na svých stránkách v pondělí odpoledne už neměl výstrahu před silným větrem. Ve výhledu nebezpečných jevů s platností od úterní půlnoci ale meteorologové vydali předběžné varování před čerstvým větrem o rychlosti 15 až 20 metrů za sekundu. Předběžné varování bylo vydáno pro deset krajů včetně Moravskoslezského.

Zásahy v Ostravě

"Například v Ostravě museli hasiči během dnešního rána s pomocí automobilového žebříku AZ 42 MB Econic opatrně sundat několik velkých polykarbonátových desek z bočního opláštění sportovní haly SPŠ elektrotechnické v centru Ostravy (Sokolská třída) - vedle Čapkovy sokolovny. několik desek již leželo na zemi," popsal mluvčí Petr Kůdela.

Odstraňování následků škod silného větru v Ostravě, březen 2019.

Na jiném místě Ostravy (Vaškova ulice) pak museli hasiči s pomocí automobilového žebříku AZ 42 MB Econic provizorně upevnit poškozenou střešní krytinu na domě.

"V Ostravě-Mariánských Horách (ulice Rtm. Gucmana) zasahovaly dopoledne jednotky HZS MSK z Fifejd a Zábřehu (odtud přijel vyprošťovací speciál MB Actros Bizon) u vyvráceného listnatého stromu na přízemní objekt vedle základní školy. Strom hasiči částečně ořezali ze střechy objektu, zavěsili na hydraulické rameno Bizona a ten opatrně snesl nebezpečný strom na trávu," dodal Kůdela.

Snímek z odstraňování následků silného větru (vyvráceného stromu) v Ostravě.

Silný vítr v Česku řádil již od sobotní noci

Jak vypadá ostraňování škod na dalších místech v republice se můžete podívat zde: