Její první kniha Na Afriku zapomeň, která vyšla na konci loňského roku jako román pod hlavičkou nakladatelství Alpress, šla tak rychle na dračku, že nakladatelství krátce po vydání udělalo dotisk. Jde o skutečný příběh jejího života. Ve 40 se rozhodla k radikálnímu kroku – ukončila nefungující manželství, opustila dvě dospělé dcery a odstěhovala se se svým novým manželem do Afriky. Jejím novým domovem se stala Luanda, hlavní město Angoly, o kterém se říká, že je nejdražším městem pro život cizinců.

Nešlo samozřejmě o lehké a rychlé rozhodnutí, přestože, jak ostatně Vladana G. Adolfo sama říká, si svým odjezdem vlastně splnila dětský sen. A možná i právě proto se nakonec rozhodla, že o tom všem napíše.

 Vladaně Gomes Adolfo je 48 let. Pochází z Ostravy, ale už pět let žije v Africe.
Z Ostravy do Afriky: Život změnila ve 40, teď si v Angole plní sny a píše knihu

„Chtěla jsem tím vlastně i zbourat předsudky a lži, které jsem kolem sebe často slýchávala. A vlastně pořád se najdou lidé, kteří si myslí že Afrika jsou jen samí křováci a divočina,“ vysvětluje autorka.

Ze zamilované podnikatelky blogerkou

NENECHTE SI UJÍT
Ve čtvrtek 7. července se uskuteční autogramiáda a setkání Vladany G. Adolfo, a to v Knihkupectví Kosmas v Ostravě-Porubě. Začátek je v 15.30.

„A protože nejen mí blízcí, ale i přátelé knihu velmi dobře přijali, ozvala se i spousta známých, dokonce i neznámých lidí, kteří mi chválili nejen obsah, ale i samotný styl psaní, pocítila jsem najednou touhu psát dál. Už ne jen o mě, ale o životě i historii Luandy a Angoly. O všem, co jsem tu sama poznávala a zjišťovala,“ pokračuje ve vysvětlování Vladana G. Adolfo.

Tomáš Kačo, klavírní virtuoz, absolvent Berklee College of Music v Bostonu.
Šikulové severní Moravy: Podívejte se na příběhy z regionu

Nejprve jen poskytovala rozhovory a popisovala Angolu a život v ní v souvislosti s knihou a vlastním životním příběhem, ale později začala psát vlastní cestopisné články a reportáže pro české časopisy a magazíny. Zkušenosti měla ze svého webu www.vladana-gomes-adolfo.cz, kde psala nejen blog, ale zveřejňovala i fotografie, recepty, zkrátka vše, co ji na životě v Angole a Luandě přišlo zajímavé. A pak začala vydávat i vlastní rozhovory s lidmi, které zde potkala a jejichž osudy, práce, charaktery ji přišly zajímavé.

A nyní se rozhodla vydat další knihu. Tentokrát ne o svém životě, ale o "těch druhých". O lidech, které v Angole potkala a kteří zde žijí, nebo se sem přistěhovali.

Šest osudů, šest neuvěřitelných lidských příběhů

Vypráví například neuvěřitelný příběh černošského mladíka z Angoly, který se dostal v minulosti do tehdy ještě Československa, aby zde studoval, a který díky zkušenostem v předních pražských divadlech se nakonec dopracoval k nabídce světových filmařů a nyní září například na Netflixu.

Zdroj: Youtube

V dalším rozhovoru například přibližuje, jak se vysokoškolský smíšený studentský pár z Ostravy (Česká studentka a student z Angoly) musel denně vyrovnávat s rasistickými postoji tehdejší komunistické společnosti. Také "vyzpovídala" místní farmářku, která takřka denně čelí pohledům na dva zcela rozdílné životní "světy" ve své vlastní zemi - ve městě a v okolních chudých provinciích. Prozrazuje, jak vnímá rozdíly mezi evropským a africkým stylem života mladá angolská studentka i jak vzpomíná na život v Česku angolský diplomat. Dojímavé vyznání pak přináší vyznání mladého angolského novináře odhalující těžký život albína v "černé" Africe…

Obilné silo u Siversku v Doněcké oblasti, které zničily ruské bomby
Bída a hladomor. Ruská agrese vyvolává krizi i na severu Afriky

Zkrátka šest osudů, šest lidských příběhů přinese již druhá kniha Vladany Gomes Adolfo. A ochuzeny nebudou čtenářky, které Vladanin život sledují prostřednictvím sociálních sítí. Autorka sérií rozhovorů doplňuje opět vlastními četnými postřehy popisující všední život v turisty dosud nezahlcené Angole a v jejím hlavním městě Luandě.