Podepsalo ji 600 lidí, většina je jich přímo ze Stříteže, jejichž obyvatelé se bojí trvalého hluku a zhoršení podmínek života v obci, řekl dnes ČTK Leo Košťál z Beskydčanu. Zvýšení kapacity železniční tratě se plánuje zejména kvůli výstavbě nošovické automobilky Hyundai. Vyjádření krajského úřadu ČTK zjišťuje.

Lidé ve Stříteži se nejvíce obávají zhoršení podmínek pro život i rekreaci. Člen petičního výboru Eduard Siwy tento týden v deníku Právo poukázal na výhled do roku 2020, který počítá, že po této trati bude jezdit denně 44 nákladních vlakových souprav. Nyní přes vesnici projíždějí jen dva osobní motoráčky za hodinu, napsal deník. Signatáři petice žádají, aby přeprava vedla po trati přes Frýdek-Místek a Ostravu-Kunčice.

Společnost Hyundai, která od března staví v Nošovicích na Frýdecko-Místecku, chce podle mluvčího Petra Vaňka jednat a hledat řešení, se kterým by souhlasili i lidé ve Stříteži. Podle Vaňka je ale řešení přepravy, které navrhují signatáři petice, nepřijatelné, protože vzdálenost prodlouží o 25 kilometrů. Závod za 31 miliard korun má zahájit zkušební provoz v září 2008, sériová výroba by měla začít v březnu 2009. Pro evropský trh by měl ročně produkovat až 300.000 aut a postupně zaměstnat až 3500 lidí. Po železnici chce Hyundai přepravovat významnou část motorů a převodovek.

Petici podpořilo střítežské zastupitelstvo a podle Siweho ji dostala také vláda. Správa železniční a dopravní cesty, která je investorem stavby, slibuje, že vybuduje protihluková a další opatření, která zaručí minimální dopad provozu na obyvatele.