Čtyřiapadesát mrtvých lidí sražených vlakem. Taková je bilance loňských letních prázdnin u nás v souvislosti s úrazy na železnici. V drtivé většině byli na vině neukáznění lidé, kteří porušili pravidla bezpečného chování na železnici. Drážní inspekce proto nyní připravila kampaň zaměřenou na rizika hrozící na dráze lidem, kteří porušují zákon, a ohrožují tak i svůj život nebo zdraví.

„V těchto dnech se kampaň, která zatím běží na internetových stranách Drážní inspekce, objeví také na billboardech v celé zemi. Drážní inspekce rovněž oslovila provozovatele drážní dopravy v České republice se žádostí o připojení k této kampani,“ uvedl náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera.

V létě se více než kdy jindy v roce stávají oběťmi nehod na železnici děti - žáci a studenti, kteří mají volno a leckdy si krátí čas hraním poblíž železnice.

Loni zahynulo při 290 nehodách na železničních přejezdech 45 lidí a dalších 147 se zranilo. Žádnou tuto nehodu nezpůsobila železnice, vina byla na druhé straně.

„Evidujeme i několik střetů na přejezdech denně. Střet na přejezdu zaviní zpoždění několika desítek vlaků. Policie nehodu vyšetřuje nejméně hodinu,“ uvedl náměstek pro osobní dopravu generálního ředitele Českých drah Jiří Kolář. „Přes devadesát procent nehod na přejezdech je na přejezdech s nějakým zabezpečením. Paradoxně to nejsou ty přejezdy s kříži. Tam si dává každý pozor, ale červená světla se pokouší projet.“

Drážní inspekce nyní apeluje také na řidiče, aby si při jízdě městem i v horkých dnech více všímali tramvají. Chodci by si zase měli uvědomit, že tramvajmápřednost.