Lidé pod Lysou horou se zatím obávají jen o ovce, ale obyvatelé z Jablunkovska se netají tím, že už mají strach i o zdraví a své životy.

„Pokud se nepletu, tak poslední stržení ovce vlkem bylo minulý týden v úterý,“ vybavuje si bystřický farmář Roman Cieslar, jeden z představitelů svazu chovatelů ovcí a koz. Sám však k poškozeným nepatří, protože na farmě má z pastviny hotovou pevnost včetně elektrického oplocení a speciálních ovčáckých psů. „Šelmy jsou aktivní u nás na Jablunkovsku, ale i na opačné straně Beskyd,“ pokračuje Cieslar.

Bystřický starosta Roman Wróbel upřesňuje, že poslední stržená ovce v lokalitě V Pasekách je z místa, kam se predátoři vracejí. A útok z Dolní Lomné víceméně ve stejný čas jen potvrzuje mínění, že v okolí neloví jen jedna smečka vlků. To si myslí i chovatelé z Morávky nebo Raškovic.

„Jedna mrtvá ovce s prokousnutým hrdlem a nedaleko druhá. Poblíž kulhala třetí s roztrženými slabinami. Pečlivá kontrola ukázala, že napadených ovcí bylo celkem osm,“ líčí chovatelé ze Starých Hamrů s tím, že po dalších třiceti ovcích není ani stopa. „Některé jsme objevili v lese mrtvé a jiné bohužel ještě živé, ale s larvami hmyzu v otevřených ranách – takže porážka,“ popisují.

„V Beskydech teď máme všechny tři velké šelmy. Putování medvědice doslova kolem naší farmy sledovala v televizi celá republika, rys se pohybuje u chalupy a nyní tu máme i vlky,“ jmenují na Ekofarmě Valašška ve Starých Hamrech.

Útoky podle bystřického starosty Romana Wróbela přicházejí ve vlnách a je prý znát, že šelmy jsou čím dál opovážlivější: „Z pozice zástupce samosprávy mne zaráží – a veškeré indicie k tomu směřují – že vlci ztrácejí na plachosti, na přirozeném jevu jejich inteligence. Klademe si otázky, zda ochrana vlků nepodpořila ztrátu plachosti, a kdy tady nakonec dojde k napadení člověka?“

Predátoři jsou žhavým tématem i pro Sdružení obcí Jablunkovska, jak potvrzuje jeho předseda Kamil Kawulok, starosta Horní Lomné: „Permanentně tlačíme na kraj i ministerstvo životního prostředí, ať konečně padne rozhodnutí ty smělé jedince střílet. Výsledek není.“ Existuje sice vládní „akční plán“ na vlky, nicméně ten podle Kawuloka zatím nic nevyřešil.

„Jsou to pořád ta stejná místa od Bystřice přes Písek po Bukovec. Vyjíždíme tam co druhý třetí týden,“ upřesňuje Ivona Kneblová z Chráněné krajinné oblasi Poodří. Tato instituce má na starosti vyšetřování útoků vlků na Jablunkovsku a vyřizování kompenzací pro poškozené ovčáky. Sepisují se protokoly a na krajský úřad jsou žádosti o vyplacení – částka závisí na druhu i plemenu ovce.

Linda Zachystalová z Agentury ochrany přírody a krajiny upozorňuje na databázi případů na www.navratvlku.cz. Za červen (červenec zatím není zpracován) jich obsahuje devět z Moravskoslezského kraje, což je nejvíce v tuzemsku. Celkový počet případů byl třiadvacet. Nejvíce v tom období přicházejí o ovce farmáři z Morávky, Krásné, Bukovce.

„Součástí šetření bývá identifikace slabin zabezpečení i navržení vylepšení, které ale není možné zrealizovat přes noc,“ podotýká Linda Zachystalová. Je ovšem třeba říci, že většina poškozených chovatelů nemá stáda zabezpečená v souladu se „standardem pro ochranu hospodářských zvířat před útoky velkých šelem“ a ani jedno z oněch třiadvaceti stád nehlídal pes.