Mineralogické setkání se konalo v aule Vysoké školy báňské – Technické univerzity. Jedním z nejvzácnějších kamenů, který tam byl k vidění, byl vltavín. „Považují se za nejkrásnější a jedny z nejvzácnějších kamenů na světě. Nejdražší kousek, který tady mám, stojí šestašedesát tisíc korun, je z hloubky čtyř a půl metru z jižních Čech a už je zamluvený," řekl sběratel vltavínů ze Zlína, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Mezi vzácnými kameny, které na setkání přišla prezentovat Barbora Mlejnková z Dambuřic, byla také síra, která pochází až z daleké Bolívie. „Je to krásně barevný kámen a někteří lidé tvrdí, že jim dodává energii,“ řekla Mlejnková.

Za pěknými „šutry“ prý ale není nutné jezdit daleko do zahraničí. „Na ostravských haldách jsou třeba pyrity, baryty a uhličitany. Všude kolem řek a třeba v okolí Hlučínské štěrkovny se určitě najde nějaký ten pazourek,“ doporučují sběratelé.

Mnozí návštěvníci se šli podívat také na sbírky Geologického pavilonu profesora Pošepného v areálu VŠB-TUO, jehož sbírkový fond v současnosti zahrnuje přes sedmdesát tisíc exponátů, čtvrtina z nich je vystavena.

Mineralogická setkání, která jsou spojena s výstavou přírodnin, fosílií a šperků, organizuje VŠB-TUO dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ, IVA HAVLÍČKOVÁ