Vodohospodáři se na situaci připravovali dopředu a zvyšovali odtok z přehrad, aby v nich vytvořili dostatečnou rezervu. „Kdyby přehrady neexistovaly, průtok by byl dvojnásobný a škody by byly vyšší. Například by to znamenalo opět zatopení osady Žabník v Koblově,“ konstatoval technický ředitel Povodí Odry Petr Březina.

Ve středu po patnácté hodině byl první stupeň povodňové aktivity vyhlášen na šestnácti místech, druhý stupeň na čtyřech místech, třetího povodňového stupně dosáhla Olše v Českém Těšíně. Odpoledne pak vodohospodáři informovali, že se situace uklidňuje a na většině horních a středních toků řek už výška vody klesá. „Dolní Olše v těchto chvílích kulminuje a neohrožuje bezprostředně zástavbu,“ sdělil Břetislav Tureček z Povodí Odry.

Na více než tři metry vystoupala ve středu hladina vody Ostravice v Ostravě. Dosáhla tak prvního stupně povodňové aktivity. Z břehů se vylila například u Havlíčkova nábřeží, kde zatopila vozovku. Místo hlídala policie. Také tady začala od odpoledních hodin hladina pomalu klesat.

Současná povodňová situace je rozsahem asi třetinová v porovnání s povodní, kterou zažili lidé na severu Moravy a ve Slezsku v květnu. Škody ale napáchala, zalila pole a zahrady, zatopila sklepy. Větším škodám například v Petrovicích u Karviné zabránili hasiči, kteří díky provizorním hrázím uchránili tamní zástavbu. Velká voda také narušila opravy koryt a hrází, které poškodily dřívější povodně.

Profesionální a dobrovolní hasiči se v posledních dnech kvůli povodním takzvaně nezastavili, na kontě mají desítky výjezdů. „Hasiči několikrát vyjeli kvůli popadaným a nebezpečně nakloněným stromům i ke spadlým elektrickým drátům. Hlavní činností bylo čerpání vody, uklízení bahna a dalšího nepořádku ze silnic, skladů, sklepů, podchodů, restaurací a dalších obytných, veřejných a podnikatelských prostor,“ sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Za současným častým výskytem povodní je podle vodohospodářů přirozené střídání vodnějšího období s obdobím sucha. To území České republiky zažilo naposledy během 80. a na začátku 90. let.

Více o povodňové situaci v krajiČTĚTE ZDE!