Tradiční akce začala v sobotu brzy před polednem u loděnice na řece Ostravici. Vodáci se většinou brzy sami rozhodli, že na řeku nepůjdou. Zbylou hrstku lidí předseda vodáckého spolu Campanula Vodáci Adam Šindler raději přemluvil. Vlivem zvýšené hladiny by bylo sjíždění řeky do nedalekého Koblova, natož do polského Zabelkova, kvůli skrytým jezům menší riziko.

Příchozím to ale moc nevadilo, zajímavý program byl připraven i na břehu. Hrály trampské a lidové písně, opékaly se párky a vařil gulášek, střílelo se z luku či vzduchovky a vládla pohodová podzimní atmosféra.

Po druhé hodině pak vodáci řeku tradičním aktem uzamkli. Neptun v řece otočil klíčem na tři západy a jako symbol oběti vodáků do ní nalil rum. „Následuje přemlouvání, ať nám tu řeku na jaře zase odemkne a ať máme vody dostatek," doplnil význam tradice Adam Šindler.

POČASÍ LETOS VODÁKŮM NEPŘÁLO

Tentokrát byl problém opačný, vody bylo kvůli posledním deštivým dnům více než dost. „Letos nám přívalové lijáky a vysoká voda kazily plány poměrně často. Nicméně při samotném odemykání a zamykání se to stává opravdu hodně výjimečně, že bychom kvůli vysoké hladině řeky museli odvolávat jízdy," přiznal předseda vodáckého spolku, který příští rok oslaví své pětatřicáté narozeniny. Stejně dlouho jim Neptun chodí odemykat a uzamykat řeky.

Z nich sjíždí v kraji Ostravici, Odru, Opavu a na jaře, když taje sníh, a po vydatných deštích také menší Lučinu. Tu trápí spíše opačný problém, než na který vodáci narazili v sobotu. Vody v ní většinou bývá po kotníky.