V průběhu let původní systém jímání vody i původní vodárna přestaly vzhledem k nárokům na množství a kvalitu vody vyhovovat.
„Autorem nového technického řešení stávající vodárny byl inženýr Ulrich Huber z Liberce. Ten využil své znalosti z analogie a zkušeností z budování obdobných úpraven v zahraničí. Architektonický projekt vypracoval František Fiala, který budovy vodárny navrhnul v kombinaci režného a hrázděného zdiva. Původně byla voda jímána takzvaným násoskovým (podtlakovým) systémem z desítek studní na prameništi Ostrava-Nová Ves. Ve strojovně byla umístěna odstředivá čerpadla s výtlačnou výškou 17 metrů pro čerpání vody ze sběrné studny na odželezovací stanici a dále pístová čerpadla s dopravní výškou 54 metrů čerpající upravenou vodu nově vybudovaným výtlačným potrubím v délce 7 kilometrů do zemního vodojemu v Muglinově. Odtud byla voda rozváděna do spotřebiště,“ vysvětlila mluvčí Ostravských vodáren a kanalizací (OVAK) Radka Vanková.
Návštěvníci, kteří si vodárnu a její provozy prohlédli 24. března v rámci Dne otevřených dveří.Autor: OVAK
V průběhu desetiletí se areál vodáren dále rozrůstal. Ve dvacátých, padesátých a sedmdesátých letech minulého století proběhly největší rekonstrukce. Postupnou obnovu poznamenala katastrofální červencová povodeň roku 1997, kdy voda z řeky Odry areál úpravny zcela zatopila a způsobila řadu škod i na prameništích Ostrava-Nová Ves a Dubí.
Vodárna v Ostravě-Nové Vsi zásobuje vodou Moravskou Ostravu a Přívoz, Muglinov, část Svinova a část Poruby (ve směsi s pitnou vodou upravovanou z přehrady Kružberk a dodávanou prostřednictvím Ostravského oblastního vodovodu).
Dohromady tak pokrývá zhruba 30 procent potřeby pitné vody ve městě.
„Úpravna vody Ostrava-Nová Ves je dodnes největší a nejvýznamnější úpravnou vody na území města Ostravy. Její kapacita činí 200 litrů za sekundu, což pro představu znamená naplnění běžné vany za jednu sekundu. Pro zásobování Ostravy je existence úpravny důležitou strategickou rezervou a zároveň pilířem ostravského vodárenství nejen pro případy nenadálých událostí,“ doplnila Radka Vanková. V areálu úpravny bylo v roce 2017 otevřeno vodárenské muzeum.
Původní podoba Úpravny vod v Nové Vsi.Autor: OVAK
K tématu:
Statutární město Ostrava připravuje rekonstrukci stávající úpravny vody v Nové Vsi. Jak uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová, bude v letošním roce vypsáno výběrové řízení na projektanta stavby.
Předpokládá se, že projekt by mohl být dokončen v roce 2020 a samotná realizace stavby pak v roce 2023.
„V rámci rekonstrukce bude instalována dosud v Ostravě nepoužitá technologie úpravy surové vody, takzvaná GAU technologie. Zjednodušeně řečeno bude k filtraci vody docházet přes granulované aktivní uhlí a takto upravená voda bude mít lepší vlastnosti. Celkové investiční náklady na rekonstrukci úpravny jsou odhadovány na zhruba 500 miliónů korun,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.