Po pěti letech opět nastal den D pro Českou republiku. Nejen Ostravané se vydají k urnám zvolit novou hlavu státu. Ta stávající, Miloš Zeman, měla v regionu vždy velkou podporu a v posledních volbách dominovala.

V prvním kole před pěti lety získal Zeman v Ostravě hned 49,06 procenta hlasů s náskokem téměř sedmadvaceti procent na druhého finalistu Jiřího Drahoše (22,19 procenta hlasů). Ve druhém kole se pak nůžky ještě víc rozevřely na zhruba 62 ku 38 procentům hlasů).

Andrej Babiš a Ivo Vondrák.
Babiš se vyjádřil o Vondrákovi: Všichni si o tom udělají ten správný obraz

Před pěti lety byla volební účast v Moravskoslezském kraji úrovni 56,75 procenta, tedy třetí nejnižší ze všech krajů, přímo v Ostravě volilo v prvním kole prezidenta 54,46 procenta voličů, tedy přes 143 tisíc lidí. Pro srovnání, u loňských voleb do obecních zastupitelstev to pak bylo jen 37,03 procenta.

V případě prezidentských voleb se jedná o nejjednodušší hlasovací mechanismus, při němž se nic nezaškrtává, pouze volič do obálky vloží nepoškozený hlasovací lístek voleného kandidáta a vhodí je do stránky.

Nábřeží Ostravice v centru města prochází postupnou proměnou, Ostrava, leden 2023.
FOTO: Další proměna centra Ostravy. Nábřeží Ostravice se spojí s Černou loukou

Získá-li některý kandidát nadpoloviční většinu hlasů, automaticky se stává vítězem voleb, v opačném případě postoupí do druhého kola dva kandidáti s nejvyšší počtem hlasů. Případné druhé kolo je naplánováno na 27. a 28. ledna.

V prvním kole se o přízeň voličů uchází Pavel Fischer, Jaroslav Bašta, Petr Pavel, Tomáš Zima, Danuše Nerudová, Andrej Babiš, Karel Diviš a Marek Hilšer. Josef Středula z kandidátní listiny odstoupil.