Zájem o letošní druhé kolo je enormní v celém kraji. "Hodinu před uzavřením volebních místností se odhadovaná účast v Moravskoslezském kraji pohybuje v průměru okolo 75 procent voličů. Na některých místech překročila i osmdesátní procentní hranici – Trnávka (FM) 83% , několik okrsků na Opavsku cca 81 %. Jinak je všude poklidný průběh voleb, bez výjimečných událostí," informovala v sobotu odpoledne mluvčí kraje Miroslava Chlebounová. 

Volby v celém regionu se již první den setkaly s poměrně velkým zájmem. Podle krajských úředníků odvolily desítky procent oprávněných voličů. "V těchto chvílích se krajští úředníci pohybují na Opavsku a Bruntálsku, kde je volební účast odhadem přes 40 %. Okolo 42 % se podle odhadů druhé kontrolní skupiny krajských úředníků pohybuje účast voličů na Jablunkovsku a Třinecku," uvedla v pátek 27. ledna po 20. hodině mluvčí kraje Miroslava Chlebounová. Dodala, že volby probíhají všude v poklidu a bez problémů. 

Podobné to bylo v pátek třeba také v Karviné. "Ke druhému kolu prezidentských voleb dorazilo do volebních místností k 16.00 hodině 22 % oprávněných voličů. Je to o 2 % voličů více než ve stejný čas před čtrnácti dny," informoval mluvčí tamního magistrátu Lukáš Hudeček toho dne po 16. hodině. Volební místnosti se pak v sobotu otevřou všude klasicky od 8 do 14 hodin. 

A nyní malé ohlédnutí za prvním kolem. Očekávalo se, že Ostravsko bude baštou Andreje Babiše, a tak se i stalo. V Ostravě předseda ANO získal 59 788 hlasů, tedy 44,72 procenta. Jeho hlavní protikandidát Petr Pavel posbíral 40 133 hlasů, které mu v konkurenci dalších šesti protikandidátů vygenerovaly 30,02 procenta.

Třetí v Ostravě v prvním kole skončila Danuše Nerudová (11,55 %), čtvrtý Pavel Fischer (5,12 %), pátý Jaroslav Bašta (4,72 %), šestý Marek Hilšer (2,08 %), sedmý Karel Diviš (1,28 %) a osmý Tomáš Zima (0,51 %).

Volební účast v Ostravě atakovala hranici 60 procent, a byť se nakonec zasekla těsně pod ní na hranici 59,68 procenta, překonala účast před pěti lety, kdy dosáhla 53,09 procenta. „Poměrně vysoká volební účast mě překvapila, především ve srovnání s jinými volbami,“ nechal se během prvního volebního víkendu slyšet například starosta Mariánských Hor a Hulváků Patrik Hujdus. „Je evidentní, že lidi zajímá, kdo bude jejich prezidentem, a to je moc dobře,“ těšilo Hujduse.

Stejně jako v jeho obvodě, i ve většině dalších částí Ostravy převážili misky vah na svou stranu Babišovi voliči, příznivci generála Pavla měli většinu pouze ve Staré Bělé, Lhotce, Třebovicích, Pustkovci a Krásném Poli.

Před pěti lety byl souboj končícího prezidenta Miloše Zemana s protikandidátem Jiřím Drahošem ještě jednoznačnější. V prvním kole před pěti lety získal Zeman na Ostravsku hned 49,06 procenta hlasů s náskokem téměř sedmadvaceti procent na druhého finalistu Jiřího Drahoše (22,19 procenta hlasů). Ve druhém kole se pak nůžky ještě víc rozevřely na zhruba 62 ku 38 procentům hlasů). Jaký bude letošní trend? A projeví se v něm velmi přiostřená kampaň před druhým kolem?