Vítězství v kraji obhajuje hnutí ANO. Volební účast v roce 2017 byla 56 procent a Moravskoslezský kraj do sněmovny „poslal“ 22 poslanců. V letošních volbách se skutečně hraje o hodně – byť každý o něco jiného, i proto se nelze divit, že takřka všechny strany a hnutí nasadily do hry v Moravskoslezském kraji to nejsilnější, co mají k dispozici. Hnutí ANO posadilo do čela kandidátky hejtmana Ivo Vondráka, který původně do parlamentu kandidovat nechtěl, koalice SPOLU exministra dopravy Zbyňka Stanjuru, Piráti jednu ze svých nejvýraznějších tváří Lukáše Černohorského, sociální demokraté ministra kultury Lubomíra Zaorálka, SPD minule za Středočeský kraj bojujícího Tomia Okamuru a komunisté stejně jako minule Leo Luzara, někdejšího místopředsedu strany - VÍCE ZDE.

Reportáže z problémových lokalit:

Opět nulová účast v měnícím se ghettu?
Každý volební obvod má svá specifika. Ten pověstný ostravský se však vymyká všem měřítkům, a to v rámci celé republiky. Má číselné označení 19 003 a nachází se v kdysi výstavní čtvrti, následně v ghettu a dnes ožívajícím Hrušově. Kromě tradiční mizivé až nulové účasti u všech druhů voleb se tento okrsek vymyká i tím, že zahrnuje ulice a náměstí, které již dávno neexistují a jsou zaneseny toliko v mapách - VÍCE ZDE

Kupčení s hlasy v Havířově? Takto se volí v pověstném Šumbarku letos
Stará část Šumbarku na severním okraji Havířova se netěší valné pověsti kvůli většímu počtu sociálně slabších, které ovšem právo jít hlasovat k urnám moc netáhne. Pokud jim prý za to kdosi neplatí, i toto místní totiž z minula pamatují. Deník se byl hned první volební den podívat, jak vypadá situace letos - VÍCE ZDE 

Moravskoslezský kraj

Odhadovaná volební účast v Moravskoslezském kraji krátce před půl devátou večer se přehoupla přes 30 procent. "Nemáme hlášeny žádné komplikace ani incidenty," komentovala dění v regionu mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová pátek večer. Připomněla, že o možnost volit do zvláštní přenosné volební schránky požádalo v Moravskoslezském kraji celkem 284 voličů.

VŠE NA TÉMA VOLBY 2021
V MS KRAJI NAJDETE ZDE

"Všechny občany už během dneška objelo 6 tříčlenných hlasovacích komisí. Odvolila naprostá většina přihlášených, komisaři se „nedozvonili“ na pouze v řádu jednotek voličů," dodala Birklenová s tím, že přesný údaj v tuto chvíli není k dispozici, neboť všechny odevzdané hlasovací lístky jsou zapečetěny ve volebních schránkách a uloženy na krajském úřadě. Sečteny budou až po zítřejší 14. hodině, kdy se také uzavřou všechny volební místnosti v republice.

Situace v jednotlivých okresech:

OSTRAVSKO

S úderem 14. hodiny se v ostravském okrese, stejně jako jinde, otevřely volební místnosti, do nichž začali proudit první voliči. Jedna z ostravských volebních místností se nachází v budově Základní umělecké školy v sousedství slezskoostravské radnice. Lidé v pátek u dveří postávali zhruba deset minut před otevřením, které přišlo úderem 14. hodiny.

Jako první vešel dovnitř Milan Kašuba starší následován svým synem Milanem. „Jdeme přímo z práce. Takto je to pro nás lepší, než jít domů a pak se vracet. Chceme volit,“ uvedl Milan Kašuba starší. 

Milan Kašuba starší a jeho syn Milan vstoupili do volební místnosti jako prvníMilan Kašuba starší a jeho syn Milan vstoupili do volební místnosti jako prvníZdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

Otec i syn politické dění v republice sledují, k rodinným hádkám mezi nimi nedochází.

„Ani spolu nebydlíme, takže není, kdy se hádat, ale vlastně není ani důvod,“ dodal syn s tím, že oba jsou pevně rozhodnuti, komu dají svůj hlas. Na dotaz, zda jsou jejich volby rozdílné, či stejné, jen pokrčili rameny „Pravděpodobně stejné,“ uvedl otec - VÍCE ZDE.

Referendum ve Staré Bělé o obchodním centru
Součástí voleb do Poslanecké sněmovny je pro obyvatele Ostravy-Staré Bělé také referendum kvůli obchodnímu centru. Součástí připravovaného Retail parku Ostrava-Jih mají být podle plánů také výrobní haly pro lehký průmysl – VÍCE ZDE

OKRES BRUNTÁL

V Krnově se hned od začátku volilo plynule, téměř bez čekání. Jako obvykle řada voličů už čekala za dveřmi, aby vhodila svůj hlas do urny mezi prvními. Převládali ti dříve narození. Ve volební místnosti většinou museli pár minut počkat, než se uvolnil prostor za plentou, ale jinak se fronty netvořily a hlasování bylo plynulé - VÍCE ZDE.

Volební fotogalerie z Bruntálska:

Volby začaly i v okrese Bruntál, kde parlamentní volby v roce 2017 kromě dominantního postavení ANO, potrvdily také roztříštěnost zbytku politické scény. Tehdy dosáhlo na mandáty v poslanecké sněmovně rekordních devět stran a hnutí - VÍCE ZDE.

KURIOZITA V KRNOVĚ: Chyba u kandidáta na volebních lístcích
Jak již dříve Deník upozornil, s chybným volebním lístkem mohou jít letos k volbám lidé v Moravskoslezském kraji. Mezi těmi, které voliči dostali do schránek, se u kandidáta Eduarda Lipovského (68 let) objevil údaj o tom, že jde o zastupitele města Krnova. Ve skutečnosti ale krnovským zastupitelem není a nikdy nebyl. Podle mluvčí krajského úřadu Mirky Chlebounové nejde o tiskovou chybu a zodpovědnost za ni nenese ani kandidát, ani krajský úřad, ale politický subjekt, za který dotyčný kandiduje. Ten krajskému úřadu předložil chybné údaje o panu Lipovském – VÍCE ZDE

OKRES KARVINÁ

Voliči na Karvinsku se činí. Zdá se, že letošní volby nejsou lhostejné ani obyvatelům padesátitisícové Karviné, ani dalším obcím na Karvinsku. Alespoň za první den voleb. Volební komise hlásí nával a fronty, a to nejen ve městech, ale také v meších obcích. Mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček hlásil volební účast v Karviné k páteční 21. hodině odhadem 33 % oprávněných voličů. Hojnou účast ale Deníku potvrdily i členky volební komise v Chotěbuzi, jedné z nejmenších obcí okresu Karviná, kde mají něco málo přes tisíc oprávněných voličů - VÍCE ZDE.

Volební fotogalerie z Karvinska:

VÝSLEDEK Z ROKU 2017: Z 547 kandidátů z celkem 19 politických stran, hnutí a koalic vybírají v letošních parlamentních volbách voliči v Moravskoslezském kraji. Úderem 14. hodiny se otevřely volební místnosti také v okrese Karviná. Oproti minulým volbám je na volitelných místech více mladších kandidátů, nejmladšímu je 22 let - VÍCE ZDE.

Čas při čekání na voliče lidé v komisích tráví různě - četbou knih, luštěním křížovek, hraním her na mobilu. Paní na snímku z havířovské části Šumbark pletením:

Volby na nejstarším havířovském sídlišti na Šumbarku, kde jsou v ZŠ Školní okrsky č. 57 a 58.Zdroj: Deník/Radek Luksza

OKRES NOVÝ JIČÍN

Z Novojičínska je téměř 90 kandidátů
V 54 obcích v okrese Nový Jičín lidé, stejně jako v roce 2017, volí ve 166 volebních okrscích. Nejvíce, 22, je jich v Novém Jičíně, následují Kopřivnice s 21, Odry s 12, Fulnek s 11, Příbor s 10 volebními okrsky, Studénka, Bílovec a Starý Jičín mají po osmi okrscích. V ostatních obcích jsou čtyři volební okrsky a méně. Po jednom okrsku je v 38 obcích - VÍCE ZDE.

Volební fotogalerie z Novojičínska:

VYSOKÁ ÚČAST VE SPÁLOVĚ. Je pět minut před dvaadvacátou hodinou a členové volební komise ve Spálově čekají, jestli ještě někdo na poslední chvíli přece jen nepřijde volit. Nebylo by divu. Podle předsedy komise Karla Krečmera byla v prvním dnu nečekaně velká volební účast - VÍCE ZDE.

ZAJÍMAVOST Z PODHŮŘÍ BESKYD: Na Novojičínsku se volí i v turistické ubytovně ve Frenštátě pod Radhoštěm. Do Turistické chalupy v ulici Závodí zamířily v pátek 8. října desítky lidí krátce poté, co udeřila 14. hodina. V objektu, který běžně sloužil jako turistická ubytovna, je již poněkolikáté volební místnost - VÍCE ZDE.

OKRES OPAVA

Více osob než před minulými sněmovními volbami v roce 2017 zatím podle informací z jednotlivých okrsků přichází k volebním urnám v padesátitisícové Opavě. Některé komise registrovaly kolem 19. hodiny volební účast kolem padesáti procent - VÍCE ZDE

Volební fotogalerie z Opavska:

VÝSLEDEK Z ROKU 2017: ANO 2011, SPD, Piráti. Takovéto bylo obsazení prvních třech příček ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2017 v opavském okrese. Co se účasti týká, tak v roce 2017 přišlo na Opavsku k urnám 60,11% oprávněných voličů. Vůbec nejvíce jich bylo v Budišovicích, celkem 70,65%. Sedmdesáti procentní hranici volební účasti pak na Opavsku překročila ještě obec Dobroslavice, kde přišlo odvolit 70,63% lidí - VÍCE ZDE.

Online reportáž

OKRES FRÝDEK-MÍSTEK

Potvrdí hnutí ANO převahu na Frýdecko-Místecku i v letošních volbách?
Hnutí Ano Andreje Babiše bylo v minulých parlamentních volbách v roce 2017 v okrese Frýdek-Místek mimořádně úspěšné. Zatímco na celostátní úrovni získalo 29,64 % hlasů voličů, na Frýdecko-Místecku pro něj hlasovalo o šest procent lidí více. S násobnou převahou nad ostatními stranami ukončili volební výsledek na 35,65 %. Další stranou, která měla „okresní“ výsledek výrazněji lepší než celostátní, byla SPD Tomia Okamury. Ve Frýdku-Místku získala 14,56 %, za okres pak 12,85 % - VÍCE ZDE.

DRIVE-IN pro lidi v karanténě:

K TÉMATU

Kdy? V pátek 8. října (14:00 do 22:00) a sobotu 9. října 2021 (8:00 do 14:00).

Koho? 
200 poslanců na regionálních kandidátkách na čtyři roky. Poslancem se může stát každý právoplatný volič, který alespoň ve druhý den voleb dosáhl věku nejméně 21 let.
Dvoučlenné koalice budou muset získat osm procent hlasů, vícečetné jedenáct. Práh pro samostatně kandidující subjekty zůstává na pěti procentech. Kandidátní listiny musí strany a koalice odevzdat pro každý kraj příslušným krajským úřadům do 3. srpna. Ten může až do 20. srpna rozhodnout o registraci či odmítnutí kandidátky i škrtnutí konkrétního kandidáta.

Jak? 
Podle novely volebního zákona (je účinná od 1. července 2021) přijaté po únorovém nálezu Ústavního soudu. Lidé budou volit ve 14 krajích, ale změní se přepočet odevzdaných hlasů na mandáty, aby se dosáhlo větší poměrnosti i rovnějšího zastoupení regionů. Stranické sekretariáty nebudou moci do přidělování mandátů v druhém skrutiniu nijak zasahovat, vše se odehraje mechanicky podle Imperialiho metody.

Preferenční hlasy 
Pořadí kandidátů za každou stranu, hnutí či koalici stanovuje kandidátní listina. Subjektům, které překročily požadovanou hranici (pět, osm či jedenáct procent) se funkce poslance přiděluje podle pořadí na kandidátní listině. Každý volič má ovšem možnost zaškrtnou na listině čtyři preferované kandidáty.
Pokud některý z kandidátů obdržel takový počet přednostních hlasů, který činí nejméně pět procent všech platných hlasů pro svou stranu či koalici v rámci svého kraje, získává mandát on bez ohledu na pořadí na kandidátní listině.