Vítězem voleb v Moravskoslezském kraji je ANO, ale i v ostravském štábu koalice Spolu, která skončila na druhém místě, vládla bujará nálada. 

Nadšení v koalici SPOLU

V Modrém domě na Sokolské třídě se sešlo společnost několika desítek lidí, všichni byli spokojeni a slavili.

Volební štáb strany SPOLU, 9. října 2021 v Ostravě.Volební štáb strany SPOLU, 9. října 2021 v Ostravě.Zdroj: Deník/Vladimír Pryček

Jakub Janda, poslanec a předseda českého skoku na lyžích, Deníku řekl, že otázka, kdo kolik procent získal aktuálně není na pořadu dne, všichni jsou rádi, že do toho šli společně. Zároveň zkritizoval Tomia Okamuru, lídra MS kandidátky SPD, že mu zdejší voliči nestáli ani za to, aby sem za nimi přijel a volil v Moravskoslezském kraji.

Ten je s výsledkem, kterého jeho hnutí v kraji dosáhlo, spokojen. „Získali jsme přes půl milionu hlasů, což je přibližně stejně jako v minulých volbách. Moc bych za to chtěl našim voličům poděkovat. Je evidentní, že voliči jsou s naší prací spokojení,“ řekl Deníku Okamura.

Lídr SPD Tomio Okamura u voleb.Lídr SPD Tomio Okamura u voleb.Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Dodal, že z výsledků voleb vyplynulo, že přibylo voličů, kteří mají vlastenecké cítění. „Navíc je zde zhruba pět procentech voličů, kteří dali hlasy jiným stranám, které neuspěly a ty chceme oslovit a nabídnout jim náš program,“ dodal.

Rozčarování Pirátů

Nikoliv pod obvyklou černou vlajkou, nýbrž žluto-bílo-zelenými barvami koalice se scházejí – a třeba podotknout, že s velkým optimismem – v sobotu v oblasti ostravské Stodolní ulice Piráti s volebními partnery od Starostů.

„Rum, co jiného…“ šprýmují venku se skleničkami v rukou. Ovšem s postupujícím sčítáním hlasů opravdového veselí ubývá. Dochází na trpkou ironii a černý humor. Hlavně pirátská část neskrývá jisté zklamání. Hovoří se o „vykroužkování“.

Volební štáb strany PIRÁTI+STAN, 9. října 2021 v Ostravě.Volební štáb strany PIRÁTI+STAN, 9. října 2021 v Ostravě.Zdroj: Deník/Vladimír Pryček

Voliči starostovské části koalice jsou totiž zvyklí preferovat vedení svých měst či obcí, podle toho prý výsledky vypadají „Pyrrhovnovo vítězství,“ míní členové a příznivci u cigarety. Tabákové, byť placky s logem Pirátů a listem marihuany tu jsou.

Na stole ve francouzské palačinkárně, kde je volební štáb, mají na stole i prskavky a jinou zábavnou pyrotechniku, nicméně na oslavy voleb to není. „Zbyla po dětské party, necháme ji na halloweenské oslavy,“ vysvětluje pirátka Jana Ožanová.

V jednom mají v pirátsko-starostovském štábu jasno: Hlavní, že ve sněmovně nejsou komunisté! „Děda by měl radost,“ uvádí jeden z přítomných. Jiného si kamarádi dobírají, nezmění-li synu Andrejovi s ohledem na výsledky voleb raději jméno?

Zklamání v ČSSD

ČSSD v MS kraji jako strana oficiálně žádný štáb neměla, jejich lídr Lubomír Zaorálek byl v Praze. Několik desítek příznivců se však přesto sešlo a to hned na dvou místech – v hotelu Maria v Ostravě a na bohumínské radnici. Někteří se objevili na obou místech. Nechyběla mezi nimi bývalí ministři Tomáš Petříček, Svatopluk Němeček, dále Igor Bruzl, Michal Švarda a Martin Netolický. Nálada sice odpovídala výsledku voleb, ale společnost i přesto působila uvolněně a energicky.

„Je velký problém, že v období, které nás nyní čeká, kdy bude nutné řešit pocovidové problémy, energetickou budoucnost, tak u tak zásadních jednání nebude přítomna levice,“ uvedl Tomáš Petříček pro Deník s tím, že je zvědavý, jak si s tím nová vláda a následně společnost poradí.

Nostalgie u KSČM 

Ve vile u mostu Pionýrů v centru Ostravy, v baště Komunistické strany Čech a Moravy, vládla mizerná nálada. Sešlo se zde jen několik členů. Leo Luzar, jeden z mála lídrů krajských kandidátek, který zůstal v kraji, Deníku řekl, že ho samozřejmě výsledek voleb mrzí.

Volební štáb strany KSČM, 9. října 2021 v Ostravě.Volební štáb strany KSČM, 9. října 2021 v Ostravě.Zdroj: Deník/Vladimír Pryček

Zejména, že česká politika bude jednospektrální. Ale věří, že se strana ode dna rychle odrazí, protože už nyní se začíná projevovat zdražování energií a lidé si brzy uvědomí dopady, když se podívají na dno peněženky. Neúspěch vidí především v předvolebním boji, který se smrskl na otázku, kdo nejde proti Babišovi, jde s ním. Úplně se tak vypustila klíčová témata.