V okrese pak brali druhé místo SPOLU s 17,12 procenty. Na třetí příčce skončila koalice Stačilo!, která dostala od voličů 12,87 procenta. Právě koalice složená z KSČM s dalšími levicovými stranami pošle do europarlamentu jedinou zástupkyni z Moravskoslezského kraje, a to Kateřinu Konečnou z Nového Jičína.

Vítěz voleb ANO utržil 7 křesel v europarlamentu a v rámci ČR získal 26,14 procenta. Žádné z nich ale neobsadí zástupce MS kraje. Na kandidátce ANO byl nejvýše postaveným zástupcem kraje Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy, který byl až na 13. pozici kandidátky.

Koalice SPOLU, která skončila v ostravském okrese druhá (v rámci celorepublikového výsledku pak také druhá), si připsala rovněž 6 křesel. Za koalici SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, byl nejvýše postaveným kandidátem s vazbami na Moravskoslezský kraj Ondřej Krutílek, který se narodil v Novém Jičíně. Na kandidátce SPOLU byl na pátém místě. Krutílek od eurovoleb v roce 2019 působí jako šéf kanceláře europoslance Alexandra Vondry. Dlouhodobě ale žije a pracuje v Brně.

Třetí příčka na Ostravsku vynesla koalici Stačilo! 2 křesla. V republikovém srovnání pak výsledek koalice KSČM a levicových stran stačil na čtvrté místo. Vzhledem k tomu, že lídryní kampaně byla Kateřina Konečná, která obhajovala svůj post v Evropském parlamentu, má křeslo jisté. Je také jedinou zástupkyní MS kraje, kterou ČR do europarlamentu na příštích pět let vyšle.

Europoslankyně za Moravskoslezský kraj Kateřina Konečná.Europoslankyně za Moravskoslezský kraj Kateřina Konečná (Stačilo!) svou pozici obhájila.Zdroj: Deník/VLP Externista

Přísaha a Motoristé v celorepublikovém výsledku skončili třetí a dosáhli 10,26 procenta a do europarlamentu získali 2 mandáty. V ostravském okrese získali 9,41 procenta a dostali se na čtvrté místo. Ani tato koalice ale nevyšle do europarlamentu zástupce MS kraje.

Páté místo v okrese brala koalice SPD s Trikolorou s 6,46 procenty. Koalice, která se umístila v hromadném celorepublikovém výsledku na sedmém místě, pošle do europarlamentu 1 mandáta. V první desítce této kandidátky ovšem také nebyl nikdo z MS kraje.

Šestou příčku si připsalo s 6,23 procenty v okrese Ostrava-město hnutí STAN. Vzhledem k tomu, že se ale v rámci celorepublikového výsledku umístili na pátém místě, mají nárok na 2 křesla. Na jejich kandidátce v první desítce ovšem nefigurovalo žádné jméno z MS kraje, čili ani z tohoto hnutí nebude nikdo zastupovat hlasy MS kraje v europarlamentu.

Piráti brali v ostravském okrese sedmé místo s 5,88 procenty. V celorepublikovém výsledku byl ale jejich úspěch lepší a dostali se na šesté místo. To jim zajistilo 1 křeslo v europarlamentu. I přesto, že lidé z MS kraje vkládali do Zuzany Klusové, které byla na třetí příčce kandidátky velké naděje, rodačka z Karviné se do europarlamentu  neprobojovala.

Zuzana Klusová, Piráti. (srpen 2022) Foto: se svolením ZKZuzana Klusová (Piráti) naopak neuspěla.  Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Sociální demokraté, kteří v regionu v roce 2014 jasně vyhráli eurovolby, tentokrát zcela pohořeli – uskupení SOCDEM vedené Ostravanem Lubomírem Zaorálkem se nedostalo na hranici pěti procent hlasů. V okrese Ostrava-město získalo SOCDEM 2,49 procenta. V celorepublikovém výsledku pak 1,86 procenta.

Moravskoslezský kraj hromadně

Ve volbách na nové pětileté období Češi zvolili 21 poslanců Evropského parlamentu z celkových 720. Moravskoslezský kraj měl nyní v Bruselu aktuálně dva zástupce, Evžena Tošenovského (ODS) a Kateřinu Konečnou (KSČM). Konečná jako lídryně kandidátky Stačilo! své křeslo v europarlamentu obhájila.

Moravskoslezský kraj si tak oproti minulému období v europarlametu pohorší. Žádná jiná strana, která křesla v Evropském parlamentu získala, je totiž neobsadí zástupci z MS kraje.

Volby v MS kraji dopadly následovně:

ANO –31,21 %

SPOLU –16,71 %

Stačilo! –13,61 %

Přísaha a Motoristé - 9,98 %

SPD – 6,32 %

STAN – 5,86 %

Piráti – 4,81%

SOCDEM - 2,50 %

Volební účast

Už od soboty chodily zprávy, že účast ve volbách do Evropského parlamentu na mnoha místech České republiky přesáhla 30 procent. Tisková mluvčí hejtmana MS kraje, Mirka Chlebounová, oznámila, že v sobotu okolo 13. hodiny se volební účast v kraji vyšplhala odhadem na 33 procent. Což je téměř desetiprocentní nárůst volební účasti v kraji.

Dle oficiálních výsledků se nakonec volební účast v kraji zastavila na 32,43 procentech.

Větší zájem než před pěti lety doprovázel volby do Evropského parlamentu také na Ostravsku. Volit přišlo skoro 31,76 procenta lidí, což je o téměř 7 procent více než minule.

Největší volební účastí z obcí a měst v okrese se mohou pochlubit v Dolní Lhotě, kde přišlo k urnám téměř 44 procent oprávněných voličů. Naopak nejnižší účast měli přímo v Ostravě, kde došlo k urnám necelých 31 procent voličů.