Hnutí ANO deklasovalo veškerou konkurenci, s 35,49 procenty (při dvaadevadesáti procentech sečtených hlasů) nechalo daleko za sebou koalici Spolu (14,48 procenta), hnutí Ostravak (12,71 procenta) i skokana a překvapení letošních voleb SPD (11,79 procenta).

Do posledních chvil budou v nejistotě přetrvávat Starostové pro Ostravu (5,98 procenta), Piráti (5,84 procenta) a zejména Ostravská levice (5,31 procenta).

Se zastupitelskými mandáty se patrně loučí sociální demokracie (jejíž zastupitelský klub se však během volebního období už rozpadl), která s 3,96 procenta musí věřit na zázrak při sčítání posledních hlasů.

Jasný vítěz voleb

„Od začátku jsem tvrdil, že jakýkoliv výsledek nad 30 procent je úspěch. Voliči reflektují, že pracujeme ve vedení města dobře. S výsledkem, který stále není konečný, jsme spokojeni. A radost mám, že naši kandidáti v největších městských obvodech (Poruba, Ostrava-Jih, Slezská Ostrava) si vedou taky dobře. V těchto případech to pro mě není překvapení,“ uvedl Tomáš Macura v momentě, kdy bylo sečteno zhruba 84 procent hlasů.

Policisté na Ostravsku prověřují jedno volební oznámení. Ilustrační foto.
Policisté na Ostravsku prověřují jedno volební oznámení

Jako jasný vítěz voleb bude Tomáš Macura udávat také tentokrát směr v povolebních vyjednáváních. „Určitě budeme aktivní,“ uvedl Macura, který už před volbami avizoval, že si dovede představit pokračování stávající koalice (ANO+Spolu+Piráti).

„S činností koalice jsem spokojený. Pokud se tam všechny subjekty dostanou, určitě to je základ,“ poznamenal Macura a naznačil, že bude jednat i s hnutím, které bylo v minulém období v opozici (Ostravak).

Naopak vyloučil možnost, že by ve vládnoucí koalici mohlo hnutí ANO oslovit Ostravskou levici a SPD. „Tuhle možnost vylučuji,“ dodal Macura.

Průběh voleb v MS kraji

„Plynule a bez potíží,“ tak komentovala ukončené volby v Moravskoslezském kraji mluvčí krajského úřadu Nikola Berklenová. Odhadovaná volební účast zůstává ve velkých městech nad 40 %, v malých obcích nad 50 %.

Mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská řekla Deníku, že pouze na Ostravsku policisté přijali jedno oznámení týkající se voleb. Podle dostupných informací se však jednalo o poměrně nekonkrétní oznámení.

Vandalové stříleli ze vzduchovky na tento billboard politického hnutí ve Frýdlantě nad Ostravicí, 23.9.2022.
Znepokojení u voleb v Beskydech: Muži v kapucích stříleli do plakátu s kandidáty

„Ostravští policisté se zabývají blíže ne zřejmým a konkrétním oznámením,“ uvedla bez bližších podrobností Štětínská.

Celkové výsledky senátních voleb by mohly být známy do sobotního večera, kompletní výsledky komunálních voleb pravděpodobně až v neděli nad ránem.

Online reportáž