Zájem dle očekávání nebyl nijak vysoký. V Moravskoslezském kraji přišlo za první dvě hodiny k urnám přibližně sedm procent oprávněných voličů.

Při minulých evropských volbách v roce 2014 byla celková účast v našem kraji patnáct procent (v ČR 18,2 procenta).

VYMŘELI?

Deník se vydal do jednoho z ostravských okrsků, který je proslulý svou pravidelnou velmi nízkou účastí. Nachází se v Ostravě-Hrušově v Riegrově ulici a nese označení 19003. Jako by zde voliči vymřeli. Při eurovolbách v roce 2014 přišel svůj hlas odevzdat jediný člověk ze 188 zapsaných. Do povědomí veřejnosti se tento okrsek dostal i při prezidentských volbách v lednu 2018. Tehdy k prvnímu kolu nedorazil nikdo, ve druhém kole to bylo jen o něco málo lepší.

TIPOVÁNÍ

„Zájem je tady tradičně malý. Už jsme si mezi s sebou tipovali, jaká bude u eurovoleb účast. Nikdo z nás není velký optimista,“ prohlásil předseda komise Jan Kubíček. Jedinými odevzdanými hlasy by nakonec mohly být ty, které do urny hodí členové komise. Někteří z nich si totiž vyřídili voličské průkazy, které jim umožňují volit kdekoliv. „Je to pohodlnější,“ uvedl Kubíček.

Dlouhou chvíli si členové komise krátí povídáním, čtením nebo studiem. Diskutují také o našem volebním systému. „Jsme jedinou zemí v Evropě, kdy se volí ve dvou dnech. Všude jinde to zvládají za jeden den. Myslím, že by se to mělo zavést i u nás. Ušetří to peníze a čas,“ prohlásila jedna z přítomných žen.

12 procent

V Moravskoslezském kraji probíhají eurovolby bez problémů. Účast je odhadována na dvanáct procent.