Třetí nejsilnější koaliční strana v Ostravě zahajuje nadcházející víkend pirátské primárky. Během měsíce z nich vzejde kandidát – či spíše kandidátka – na post ostravského primátora i kandidáti na starosty nejdůležitějších městských obvodů Ostravy. „V prvním kole musí více než polovina našich členů souhlasit s kandidaturou kandidátů, kteří si to následně ve druhém kole rozdají mezi sebou,“ vysvětlil předseda místního sdružení ostravských Pirátů Michal Najvárek.

Ilustrační foto. Třinecké kino Kosmos.
Solidarita vadila. V Třinci ukradli ukrajinskou vlajku, chceme českou, vzkázali

Favoritkou, kterou určí přímo členská základna, je stávající náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová. „Na radnici za čtyři roky vyzrála ve velmi úspěšnou a respektovanou političku. Pokud v primárkách uspěje, stane se v 37 letech první ostravskou Pirátkou v historii, která se bude na podzim ucházet o post primátorky Ostravy,” dodal Michal Najvárek.

Hlasování bude předcházet Den kandidátů, na němž kandidáti představí své myšlenky a vize a který se koná v sobotu v Klubu Atlantik v centru Ostravy. Zúčastnit se může široká veřejnost.

Osobnosti za STAN

Totéž umožní, ale zároveň v hojné míře nepředpokládá hnutí STAN, které 26. dubna dopoledne představí své hlavní tváře pro podzimní komunálky. Hnutí předesílá, že připravuje samostatnou silnou kandidátku a nebude uzavírat koalice s žádnou politickou stranou ani jiným hnutím.

Památník Rudé armády v Komenského sadě, 17. března 2022 v Ostravě.
Ostrava ruší oslavy osvobození města Rudou armádou. Primátor: Neospravedlnitelné

„Spolupracujeme však s místními a regionálními subjekty a nabídli jsme kandidaturu různým nezávislým ostravským osobnostem napříč kulturně-společenským životem. V současné době pracujeme na velkém projektu, který chceme veřejnosti a novinářům představit 26. dubna dopoledne,“ uvedl Jiří Jureček, krajský předseda hnutí Starostové a nezávislí a starosta Hošťálkovic s tím, že kromě lídra na magistrát budou představeni také všichni lídři na „malé radnice“. Kandidátky hodlá STAN podat v různých formách téměř ve všech z třiadvaceti městských obvodů Ostravy.