Volební výsledky z Moravskoslezského kraje se notně liší od těch z větší části zbytku republiky. Ostrava je jediným krajským městem v zemi, kde získal převahu Andrej Babiš, Moravskoslezský kraj jako celek pak jedním z pouhých tří (spolu s Ústeckým a Karlovarským). Všude jinde vyhrál a povětšinou i dominoval Petr Pavel.

„Prosím, nedivte se, že Babiš vede v regionech jako je Karvinsko, Mostecko nebo Ústecko, ale pomozte řešit naše problémy, které nahrávají populismu a obchodníkům se strachem. Potřebujeme srovnat podmínky a vzdělání,“ komentovala výsledky na sociální síti Twitter karvinská pirátská politička Zuzana Klusová.

Právě Karvinsko se znovu stalo baštou Andreje Babiše. V Karviné získal 69,65 procenta hlasů, v Orlové 68,15 procenta, v Bohumíně 60,32 procenta a v menší Doubravě dokonce 73,79 procenta. Podobně jako na Karvinsku (61,69 procenta hlasů v okrese) si vedl Babiš u voličů i na Bruntálsku (60,34 procenta). Těsným poměrem zvítězil také na Opavsku a Ostravsku.

„Oproti prvnímu kolu má Petr Pavel v Ostravě o 77 procent víc hlasů, zatímco Andrej Babiš jen o 24 procent,“ spočítal si hejtman Ivo Vondrák, jenž v obou kolech veřejně deklaroval podporu Petru Pavlovi, ač je místopředsedou Babišova hnutí, s jeho nynějším směrem však nesouhlasí. „To není až tak špatná zpráva, spíše naopak. Andrej Babiš měl největší úspěch v regionech, které se nejvíce potýkají s největšími sociálními problémy,“ nepřímo souhlasil se zdůvodněním Klusové.

Dva okresy proti krajskému proudu

Naopak Frýdecko-Místecko a Novojičínsko dokázal po prvním kole získat na svou stranu Petr Pavel. Na Novojičínsku zvítězil v prvním kole Andrej Babiš ve všech devíti městech a také čtyřiceti z pětačtyřiceti obcí, ve druhém kole však Petr Pavel získal více hlasů než jeho soupeř v pěti městech a v pětadvaceti obcích. Rovněž na Frýdecko-Místecku se z Pavlových 29,63 procenta hlasů v prvním kole stalo 51,38 procenta ve druhém kole, zatímco u Babiše byl nárůst značně menší (z 39,99 na 48,61 procenta).

Pozitivem voleb byla rozhodně nevídaná volební účast, která se nejen v kraji oproti prvnímu kolu ještě zvýšila a mnohde atakovala hranici sedmdesáti procent. Nejvyšší v kraji byla na Opavsku, kam k urnám dorazilo dokonce 71,33 procenta oprávněných voličů (69,14 procenta v prvním kole).

„Vysoká volební účast je jasnou odpovědí, zda u přímé volby prezidenta setrvat – ano. Hlavními vítězi těchto voleb jsou voliči,“ má jasno například poslankyně Zuzana Ožanová (ANO). „Demokracie potřebuje aktivní občany a voliče. Přeji nám všem vysokou volební účast i u dalších voleb,“ uvedla někdejší starostka centrálního ostravského obvodu, podle níž by však v přímé volbě měl mít prezident i větší pravomoci.

Volby v Moravskoslezském kraji vyvrátily také omílané přirovnání o Pavlově městech a Babišově venkovu. Například na Ostravsku tomu bylo zcela opačně – Babiš dominoval v Ostravě, Pavel v obcích za městem. S přehledem vítězil v deseti z jedenácti „malých“ obcí v ostravském okrese. Inaugurace prezidenta Petra Pavla se uskuteční 9. března.

K TÉMATU

Jak se volilo v okresech 

Moravskoslezský kraj

Babiš 53,07 %, Pavel 46,92 %

Ostravsko

Babiš 51,55 %, Pavel 48,44 %

Karvinsko

Babiš 61,69 %, Pavel 38,30 %

Frýdecko-Místecko

Pavel 51,38 %, Babiš 48,61 %

Opavsko

Babiš 50,51 %, 49,48 %

Novojičínsko

Pavel 51,62 %, Babiš 48,37 %

Bruntálsko

Babiš 60,34 %, Pavel 39,65 %