Na otázku, v čem byla příčina porážky, Kajnar odpověděl: „Úplně to nevím, nejsem jasnovidec, nevidím do všeho.“ Jak dodal, uspěly strany, které mají silné zastoupení na celostátní úrovni.

„A bohužel sociální demokracie je dneska téměř neviditelná,“ řekl Kajnar. Jeho strana v letošních komunálních volbách zvolila poněkud agresivnější kampaň zaměřenou proti ANO a zejména současnému primátorovi Ostravy Tomáši Macurovi. Zda i to mohlo sehrát roli při konečném zúčtovaní, nelze podle Kajnara jednoznačně říct.

Primátor Ostravy Tomáš Macura.
Primátor Macura z hnutí ANO míří ke třetímu vítězství v Ostravě

„To nedokážu posoudit. Já bych řekl, že ta hlavní příčina je v tom, že sociální demokracie dneska není na politické scéně dost viditelná, nemá představitele, který by byl vnímám i celostátně. A je to vidět i na výsledku komunálních voleb, protože je zřejmé, že komunální volby ve velkých městech byly referendem o vládě,“ dodal Kajnar.

Co se týká osudu sociální demokracie na Ostravsku, přílišným optimismem Kajnar nehýřil. Jakým směrem se nyní bude sociální demokracie ubírat, není podle Kajnara jasné.

Policisté na Ostravsku prověřují jedno volební oznámení. Ilustrační foto.
Policisté na Ostravsku prověřují jedno volební oznámení

„Budu se snažit, aby se sociální demokracie udržela. Pravda je, že dovedu si představit i svět bez sociální demokracie, a tu úlohu levice převezme někdo jiný. Třeba ANO, které se hodně profiluje jako levicová strana. A bude svět, který bude mít levici, která se bude nazývat jinak než sociální demokracie.“