Hlavními volebními tématy pro ODS, kterou do voleb do městského zastupitelstva vede současný náměstek ostravského primátora Dalibor Madej, jsou životní prostředí, kultura, sport a prosperující Ostrava. „Podstatné pro nás je investovat do čistého ovzduší, vybudovat zelený prstenec Ostravy. Chceme investovat do ekologické dopravy a dokončit sanaci starých ekologických zátěží,“ tvrdí Madej.

I když Ostrava v klání o titul Evropské hlavní město kultury 2015 prohrála, chce ODS pokračovat v realizaci přihlášených projektů. „Například klastr Černá louka by určitě měl vzniknout. Možná to kvůli financím potrvá trochu déle, ale ten projekt je reálný,“ slíbil Madej s tím, že ostravská ODS bude podporovat drobné a střední podnikatele. „Chceme pro ně vytvořit jakousi průmyslovou minizónu, kde by mohli podnikat za zvýhodněných podmínek jako velké firmy ve velkých průmyslových zónách,“ vysvětlil Madej.

Do senátních voleb postavila ostravská ODS dosavadního náměstka primátora pro finance Lukáše Ženatého. Ten považuje kandidaturu za logické vyústění své dosavadní praxe ve státní správě a samosprávě. „Chci být senátorem na plný úvazek,“ tvrdí.

Ostravští komunisté silně omladili kandidátku do ostravského zastupitelstva. Jejich volební jedničkou je čtyřiatřicetiletý vysokoškolský učitel Martin Juroška. Tvrdí, že od ostatních politických stran se KSČM chce lišit minimálně ve dvou směrech.

„Budeme usilovat o postupné zavedení bezplatné hromadné dopravy. Máme spočítáno, že je tato myšlenka ufinancovatelná a reálná. Sníží se tak znečištění ovzduší a hlučnost, zvýší se bezpečnost silničního provozu, lidé ušetří a budou moci nakupovat více, což podpoří místní podnikatele, sníží se náklady na výstavbu parkovacích míst v centru,“ míní Juroška. Slíbil, že KSČM se zasadí také o to, aby se ve městě znovu začaly stavět nájemní obecní byty.

Na senátorku za KSČM v Ostravě kandiduje někdejší starostka Slezské Ostravy a nynější zastupitelka tohoto městského obvodu Justina Kamená. „Chci, aby zákony byly přijatelné pro nejširší vrstvy lidí,“ prohlásila Kamená.