Hnutí ANO je jasným vítězem komunálních voleb v Ostravě, jehož úspěch vyjádřený procenty se výrazněji nehýbal už od brzkých odpoledních hodin. Přesto ve volebním štábu dlouho převládala střídmá atmosféra.

„Já bych předně rád počkal na finální výsledek, mám nicméně naději, že už se to výrazněji nezmění,“ vykládal před půl osmou večer obhajující primátor Tomáš Macura. A skutečně, procentuální zisk klesl ani ne o půl procenta na zhruba 34 procent všech platných hlasů.

Jan Dohnal, lídr koalice SPOLU (Občanská demokratická strana, KDU-ČSL, TOP 09) při sledování výsledků ve volebním štábu, 24. září 2022, Ostrava. Štáb koalice našel zázemí ve své nové kavárně v bývalém Hotelu Palace.
OBRAZEM: Radost ve volebním štábu, koalice SPOLU v Ostravě skončila druhá

Spolustraníci z hnutí ANO si už tou dobou čile povídali, nikterak přehnaně rozverná nálada ale ve štábu ANO, který se usídlil ve Slezskoostravské galerii v budově Slezskoostravské radnice, dlouho nepanovala. Zeptali-li jste se však přítomných na výsledky, radost neskrývali.

„Je to výsledek všech kandidátů ve volebním období, nejen v Ostravě – místního Tomáš Macury, Pepy Bělici v Havířově či kolegy Navrátila v Opavě. Je to výsledek jejich nejméně čtyřleté práce a potvrdilo se, že když je hnutí ANO ve vedení města, staví se za své občany, investuje a dělá věci, které jsou pro lidi přínosem,“ shrnul po setmění výsledky poslanec Aleš Juchelka a potvrdil, že od 16.30 hodin, kdy do štábu dorazil, se skleničkou necinklo.

„To až při devadesáti procentech. Sice myslím, že se to nezvrtne, ale přece jen,“ pravil opatrně. A výsledky se skutečně nezvrtly. Hnutí ANO sice ubylo necelé procento, na drtivém vítězství to ale nic nezměnilo. A to ani v Moravské Ostravě.

Tomáš Macura.ve volebním štábu ANO, 24. září 2022, Ostrava.
Vítěz voleb v Ostravě Tomáš Macura prozradil, s kým chce jednat o koalici

„Jsem sice starostou v Moravské Ostravě a Přívozu jen deset měsíců, ale ke konci období už jsem měl indicie, že by výsledek mohl být dobrý, dostávalo se mi velké podpory lidí a mám z rozhodnutí voličů radost. Chci být jejich staronovým starostou,“ neskrývá Petr Veselka touhu po prvním vítězství hnutí v centrálním obvodě.