Sprejeři si mohli v areálu u bývalé Základní školy na ulici K. Pokorného 1284 posprejovat vnitřní stěny protihlukové bariéry a boční části překážek. Dnes už je většina místa zaplněna barevnými graffiti.
„Radnice se snaží vyhrazením konkrétního místa pro sprejery alespoň částečně eliminovat škody, které jinak někteří sprejeři páchají na fasádách domů, výlohách nebo autobusových zastávkách,“ vysvětluje porubský starosta Lumír Palyza.
Marku Jandovi, který navštěvuje porubský skatepark denně se skupinou bikerů, se graffiti líbí. „Rozhodně to teď vypadá lépe, než když bylo všechno holé,“ uvedl Janda. Sám se ale do tvorby pomocí sprejů pustit nehodlá: „Barvy jsou moc drahé. Jednou tady ale někdo nechal zbytek spreje, tak jsem si zkusil nastříkat alespoň jednoho smajlíka,“ dodává.
Nesmí vytvářet vulgární obrazy
Ke graffiti v porubském skateparku nepotřebují sprejeři souhlas radnice, musejí však dodržet provozní řád. „Na ploše určené pro jejich tvorbu je zakázáno vytvářet obrazy s rasovým či obdobným podtextem nebo vulgární obrazy. Na bezpečnost provozu dohlíží správce,“ doplnila Petra Špornová z porubské radnice.
Skatepark v areálu bývalé Základní školy na ulici K. Pokorného 1284 byl otevřen v roce 2003. Do výstavby areálu tehdy investoval městský obvod Poruba 2,5 milionu korun. Ve sportovním areálu s rozměry 45 krát 30 metrů je umístěno dvanáct překážek různého tvaru, velikosti, výšky a obtížnosti. Jsou zkonstruovány tak, že skatepark je vhodný jak pro začátečníky, tak pro pokročilé skateboardisty a bruslaře.
Přes zimu je porubský skatepark uzavřen. Skatepark prošel v loňském roce celkovou opravou za zhruba 600 tisíc korun, které byly uvolněny z rozpočtu porubského obvodu. Oprava zahrnovala výměnu pojezdových ploch a nájezdů překážek, vyztužení nejvíce namáhaných prvků, nátěr zařízení a vyzdění bočních ploch překážek. (lap, šle)