Vondráček připomněl, že imunitní výbor vzniká ze zákona. "Není všeobecný důvod, že by měl být v této věci podjatý," uvedl. Když Volný poukazoval na vyjádření členů výboru o konfliktu v médiích, nepochopil podle Vondráčka disciplinární řízení a fungování Sněmovny. Imunitní výbor je politický orgán, nejde o soud ani o správní orgán, řekl.

Incident ve sněmovně sklidil odezvu i na internetu:

Fotogalerie: Vtipy na rvačku Lubomíra Volného o mikrofon

Fotogalerie: vtipy na útok poslance Volného ve sněmovně

Volný na jednání organizačního výboru nedorazil. Tvrdí, že byl informován několik málo hodin předem a měl dlouhodobě domluvený lékařský zákrok. "Takovouto urgentní pozvánku považuji za zbytečně uspěchanou, šikanózní a nedůstojnou organizačního výboru," uvedl nezařazený poslanec v tiskové zprávě. Vondráček jeho kritiku odmítl, pokládá ji za snahu Volného víc se zviditelnit.

Konflikt se odehrál v lednu při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný, který byl bez roušky, označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce.

Pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přispěchalo několik poslanců. Po strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby opustil.

Nezařazený poslanec nyní žádá prostřednictvím své právní zástupkyně o zastavení disciplinárního řízení. Tvrdí mimo jiné to, že imunitní výbor má "nedostatek věcné příslušnosti" k vedení řízení.

Volný a jeho kolega Marian Bojko odmítají nosit v jednacím sále a při politických vyjádřeních roušky. Uvnitř dolní komory Sněmovny jsou kvůli epidemii koronaviru povinné. V úterý Vondráček oba poslance vykázal z jednacího sálu, vyvedla je ochranná služba.

Vedení Sněmovny a šéfové poslaneckých klubů se dnes podle Vondráčka shodli na tom, že případná opatření by spíše vyhovovala oběma poslancům k jejich reklamě. V úterý zněly úvahy postavit kolem jejich míst ochranné plexisklo. Sněmovní grémium ale chce podle Vondráčka přijmout společné prohlášení, v němž se od jednání Volného a Bojka distancuje.