Důvodem poměrně vysokých počtů opakovaných nákaz z poslední doby je podle odborníků šíření varianty omikron, která snadněji překonává imunitu získanou proděláním nemoci či očkováním. Za poslední týden přibylo v Česku 2224 nových případů koronavirové infekce v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Je to dosud nejvyšší hodnota sedmidenní incidence. 

Nouzový stav

"Nevyhlásit v této situaci nouzový stav, který by vyřešil celou situaci dvoutýdenním zavřením škol, je populismus. Populismus, jako každý jiný," komentoval aktuální situaci první muž Moravskoslezského kraje na Twitteru.

S jeho komentářem nesouhlasil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na hejtmana Vondráka reagoval slovy: "Vážený pane poslanče, jako člověk, který chce vést ministerstvo školství, byste měl mít zachování prezenční výuky jako absolutní prioritu. Poté, co vaše vláda držela školy zavřené rekordně dlouhou dobu, považuji tento váš návrh za bezpředmětný. Řídíme se daty, ne dojmy."

Do školek se vrací předškoláci a do škol děti z prvního stupně.
Poloprázdné sborovny, chybějící uklízečky. Nákaza opět paralyzuje školy v Česku

O několik hodin později na slova ministra zdravotnictví Válka hejtman Vondrák dále reagoval, že prioritu má kvalitní výuka: "Nikoliv to, co dnes prezenčně probíhá ve školách. Tuto lze krátkodobě zvládnout distančně. Kdo má respekt k datům, o tom nebudu polemizovat a rád dodám Váš citát z minulé neděle v OVM. Věci se děly v uplynulém týdnu zásadně jinak," uvedl Ivo Vondrák.

Ministru zdravotnictví také připomenul, jeho výrok v Otázkách Václava Moravce, kdy Vlastimil Válek vycházel z předpokladu, že čísla budou klesat - viz níže. 

Uzavření škol

Za uzavření škol hejtman Ivo Vondrák bojuje již delší dobu. "Nerozumím sveřepému trvání na zachování prezenční výuky ve školách. Dramaticky chybí učitelé i žáci. Důsledkem jsou zmatky, které s kvalitním vzděláním nemají nic společného," uvedl například v souvislosti s aktuálními daty v pondělí. 

Omikron zavírá školy. Žáci přechází na distanční výuku.
PŘEHLEDNĚ: Omikron zavírá školy. Jak a kde rodiče požádají o krizové ošetřovné

Ve čtvrtek pozitivně kvitoval a děkoval za mimořádné ředitelské volno, přesto, že podle jeho slov přichází pozdě. V pátek již znovu upozorňoval na zvyšující se zátěž.

K TÉMATU

Vedle více než 47 tisíc nových případů zaznamenali hygienici za pátek také 8000 lidí s podezřením na opakovanou nákazu koronavirem. Podíl varianty omikron na celkovém počtu odhalených případů infekce činí podle Státního zdravotního ústavu více než 98 procent.

Prázdná třída ve škole. Ilustrační foto.
Sněmovna schválila možnost volna ve školách kvůli covidu. Trvat může až 10 dnů

Nejrychleji se infekce šíří v Praze a Středočeském kraji. Na 100 tisíc obyvatel tam připadá 2914, respektive 2636 nových případů za posledních sedm dní. Naopak na Vysočině je to 1728 případů. Nižší incidenční číslo než 2000 vykazuje pět ze 14 krajů.

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc lidí:

Kraj Potvrzených případů za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel
Praha 2914
Středočeský 2636
Zlínský 2323
Královéhradecký 2297
Plzeňský 2278
Ústecký 2197
Pardubický 2138
Jihomoravský 2018
Liberecký 2013
Karlovarský 1913
Jihočeský 1877
Olomoucký 1871
Moravskoslezský 1858
Vysočina 1728

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví