Ze čtyřiadvaceti zastupitelů má krajský klub ANO už jen dvaadvacet. Jeho součástí coby nestraník, který už dříve vystoupil z hnutí, zůstává Ivo Vondrák. Naopak se s jeho řadami nedobrovolně rozloučili Kateřina Šebestová a Ondřej Němeček. Oba zastupitelé byli už dříve vyloučeni z klubu zastupitelů ANO v Ostravě a nyní je potkal stejný osud i v kraji, a to proto, že v lednových prezidentských volbách podpořili Petra Pavla, protikandidáta šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

„Došlo k jejich vyloučení z klubu zastupitelů, který tento krok odsouhlasil,“ řekl Deníku krajský předseda ANO Josef Bělica. Dodal také, že o odvolání hejtmana Ivo Vondráka z funkce zastupitelé ANO nehlasovali. „Přehodnocení koaliční smlouvy jsme na schůzi neřešili,“ dodal pro Deník Bělica.

ANO neví, jestli hejtmana podrží

Ivo Vondrák prozatím zůstává členem klubu zastupitelů ANO, přestože už není členem hnutí, a také hejtmanem kraje. V březnu mu krajští zastupitelé ANO vyjádřili podporu, poté však nabraly věci rychlý spád v Ostravě a nyní se mezi zastupiteli napříč politickým spektrem proslýchá, že odstaven má být i hejtman. „Bez komentáře, prosím. Zeptejte se (Josefa) Bělici s (Janem) Krkoškou, co plánují,“ řekl před několika dny Vondrák Deníku s odkazem na možné vykonavatele příkazu ke krajskému převratu.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.
Další převrat v MS kraji? ANO má dnes jednat o odvolání hejtmana Vondráka

Josef Bělica už v pondělí večer po jednání klubu novinářům řekl, že zatím neodkáže odpovědět na to, jestli bude chtít ANO Vondráka v pozici hejtmana do voleb v příštím roce, nebo bude hledat náhradu.

Převrat nikdo nechce

Zastupitelé pochopitelně upřednostňují klid zbraní. „V tuto chvíli jsme si jako ‚ODSka‘ a ‚TOPka‘ koupili kolu a popcorn a díváme se, co se v ANO děje. Jen zatím nevíme, zda z toho ve finále bude komedie, thriller, nebo horor,“ komentoval situaci s nadhledem první náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS+TOP 09) a ve vší vážnosti dodal, že načasování převratu s ohledem na několik hlasování o bezmála dvaceti miliardách z EU na strategické projekty kraje by bylo velmi neuvážené.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák po jednání předsednictva hnutí ANO o výsledku prezidentských voleb, 8. února 2023, Praha
Pomyslná tečka za detektivkou? Humbuk kolem hejtmana Vondráka pozvolna utichá

„Šušká se kde co. Zatím máme signál, že o tom mají (v ANO) jednat, a počkáme, s jakým stanoviskem přijdou. Pokud nepřijde impuls odjinud, dál respektujeme koaliční smlouvu,“ potvrdil i náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL). Opozice vyčkává. SPD je připraveno jednat se všemi, komunisté nehlasovali pro volbu rady a hejtmana, nehodlají tedy hlasovat ani pro případné odvolání, byť převrat očekávají. Piráti možný pokus odsoudili úplně a takové hlasování v zastupitelstvu nepodpoří. „Rok před volbami řešit post hejtmana pučem je naprostý nesmysl,“ uvedla Zuzana Klusová. Nejbližší zasedání krajských zastupitelů je na programu ve čtvrtek 8. června.

Stávající rozvržení sil v zastupitelstvu MS kraje (65 křesel)
ANO* (22 mandátů vč. nestr. Ivo Vondráka)
ODS + TOP 09* (10 mandátů)
Piráti (9 mandátů)
KDU-ČSL* (7 mandátů)
SPD (6 mandátů)
ČSSD* (5 mandátů)
KSČM (4 mandáty)
nezařazení (K. Šebestová, O. Němeček)