Personál v ubytovacích a stravovacích zařízeních často neumí s lidmi se zdravotním postižením hovořit ani reagovat na jejich potřeby, řekla novinářům Jarmila Šagátová, manažerka projektu Beskydy pro všechny, jehož cílem je zpřístupnit turistický region Beskyd handicapovaným lidem. Projekt je prvním svého druhu v republice, počítá se ale s jeho rozšířením do jiných krajů.

Šagátová informovala, že od začátku června mohou organizace podnikající v cestovním ruchu na území Těšínských Beskyd a Pobeskydí požádat o certifikát Bez bariér. Ten potvrdí, že zařízení je dostupné i lidem s různým druhem postižení nebo zdravotním omezením. Součástí certifikace bude také školení personálu, jež by mělo odstranit nedostatky v komunikaci s handicapovanými lidmi.

Značka Bez bariér se uděluje na dva roky a platí pro pohybové, sluchové a zrakové postižení. Hotely, restaurace, turistická a ubytovací zařízení se o tuto značku mohou ucházet prostřednictvím webových stránek www.jedemetaky.cz. "Proces certifikace probíhá od začátku června a předpokládáme, že začátkem července by první zařízení měla získat značku Bez bariér," uvedla Šagátová. Zařízení, která značku získají, budou umístěna na internetovém portále a uvedena ve druhém vydání tzv. Travel manuálu, který včetně speciální mapy vyjde koncem letošního roku.

Projekt potrvá do května příštího roku, po celou dobu je podle Šagátové certifikace zdarma. Projekt je realizován v rámci programu EQUAL a financován Evropským sociálním fondem a českým státním rozpočtem. Podílí se na něm 15 společností.

Podle Jaroslava Dembinného, zástupce spolupracující společnosti Trinanon, má nějaký druh zdravotního postižení nebo omezení zhruba deset procent populace. "Zpřístupnění zařízení by uvítalo nejméně šest procent, které má zájem o turistiku zvláště do Beskyd," uvedl vystudovaný kybernetik Dembinný, který je sedmým rokem upoután na invalidní vozík. Bariéry má ale podle odborníků asi 90 procent zařízení v Beskydech.

Zdravotně postižení představují v Moravskoslezském kraji zhruba 13 000 osob, v Evropské unii pak přibližně 37 milionů lidí. Ze stovky zařízení, která zástupci projektu zmapovali, splňuje kritéria bezbariérovosti méně než desítka z nich.