Miroslav Č. tvrdí, že zavražděnou dvojici neznal a o vraždě nic neví. „V obci jsem bydlel od loňského listopadu do letošního srpna. Byl jsem strašně překvapený, že hledají zrovna mě. Neznal jsem ho, nevěděl jsem, kdo to je. Dokonce ani nevím, na jaké ulici bydlel,“ řekl Novému Času.

Přesto se údajně sám ozval slovenským policistům, kterým nadiktoval své telefonní číslo. Jelikož mu ale nikdo nezavolal zpátky, uvažuje o tom, že půjde na policii v Ostravě. Česká policie totiž na případu spolupracuje se svými slovenskými kolegy.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová
Velké přispění k rozvoji společnosti. Zavražděný novinář Kuciak dostane cenu

Muž rovněž odmítá nařčení některých slovenských médií, že se znal s rodinou Vadalových, o nichž Kuciak psal ve svém posledním nedokončeném článku, že pije a hraje na automatech. „Napsali o mně, že jsem asociál, který pije. Od té doby, co se mi narodila dcera, která má tři roky, jsem se nenapil. A rodina Vadalových? Nevím, o koho jde,“ tvrdí.

Do Ostravy se údajně přestěhoval kvůli práci. „Od září jsem měl problémy se zády, proležel jsem týden. Pak jsme se i s rodinou rozhodli k odchodu do Ostravy, kde jsem měl zajímavější pracovní nabídky. Další důvod, proč jsme se přestěhovali, byla církev. Poměrně nedávno jsem přijal Boha a stal se ze mě křesťan. Teď nám pomohl jeden bratr z církve, první týden jsme totiž bydleli u něj,“ dodává.

Dům v obci Veľká Mača, kde byl zavražděn slovenský novinář Ján Kuciak s partnerkou
Vrah vnikl do Kuciakova domu asi hodinu před vraždou, ukázala rekonstrukce

Totožnost muže z policejního identikitu potvrdil minulý týden jeden z obyvatel obce Veľká Mača, podle kterého jde o jeho bývalého kolegu Miroslava Č. „Muže na obrázku jsem okamžitě poznal. Jmenuje se Miroslav Č. a pochází z Popradu,“ sdělil muž jménem Marek policii. Poznali se prý v létě, kdy společně pracovali jako zedníci na stavbě v Trnavě, upozornil Nový Čas.

Od vraždy k politické krizi

K vraždě došlo letos 21. února v Kuciakově domě nedaleko Trnavy. Investigativní reportér psal pro server Aktuality.sk o aktivitách podnikatelů na východním Slovensku a napojení italské mafie na nejvyšší patra slovenské politiky.

Úkladná vražda mladého novináře a jeho snoubenky Martiny Kušnírové odstartovala na Slovensku politickou krizi. Lidé vyšli do ulic a požadovali změny. Země pod Tatrami zažila největší protivládní demonstrace od roku 1989. V polovině března podal demisi premiér Robert Fico (Smer-SD), ještě před ním odstoupil ministr vnitra Robert Kaliňák (Smer-SD). Později rezignoval i Kaliňákův nástupce Tomáš Drucker. Prezident Andrej Kiska pověřil vedením vlády Petera Pellegriniho (Smer-SD).

Řada Kuciakových kolegů vyjádřila pochybnosti o nezávislosti vyšetřování. 

Robert Kaliňák.
Prohloubení slovenské krize? Kaliňák byl kvůli únosu Vietnamce na detektoru lži