Když v září loňského roku přijela „delegace" z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava do Prahy za Michalem Kavalčíkem s nabídkou, aby se stal tváří její nové kampaně, byl herec a komik známý jako Ruda z Ostravy mile překvapený. Slovo dalo slovo a on souhlasil.

Vžil se do role smýšleného docenta Vlákna, který univerzitu vystudoval, teď na ní vyučuje a v životě se mu až neskutečně daří.

Univerzita se snažila hudební klip postavit na vtipu a nadsázce, což dokazují i slova docenta Vlákna: „Ráno u svýho jablečnýho štrúdlu, crrk a ejhle, volají mi z googlu. Ale já to tip, google buď s tím smířen, máme totiž super kompa co spočítá počasí i v černý díře," říká Michal Kavalčík v roli docenta Vlákna hned v první půce videa.

Zdroj: Youtube

Čtyři měsíce práce

„Klip jsme natáčeli v listopadu, i když samotný nápad se zrodil už někdy začátkem prázdnin. Klára s Blankou za mnou přijely v září, a než došlo k natáčení, byl listopad," vypráví Michal Kavalčík, který ztvárnil hlavní postavu. Právě propojením vlastní hudby, textu i nových tváří odstartovala největší univerzita Moravskoslezského kraje svou novou kampaň.

„Vlákno představuje člověka, který Báňskou vystudoval, a teď díky jejím základům sklízí úspěch po celém světě. S tvůrčím týmem jsme hodně bojovali za progresivitu kampaně, protože žijeme v prostředí, které je velice rychlé a klip má oslovit hlavně mladé středoškoláky. Důležité bylo, že vše schválilo i vedení univerzity. Něco podobného by nejspíš ještě před pár lety nebylo vůbec možné," komentoval pojetí a styl nové kampaně vytvořené pro VŠB-TUO komik.

Klip nazpívala i Markéta Konvičková

Podle něj byl největší výzvou a zároveň hrozbou samotný text i hudba.

„Nechtěl jsem, aby vznikl další popový hit, a tak jsem Vláďovi Skórkovi poslal pro inspiraci asi osm skladeb ve stylu funky a rnb. Ten je pak přeposlal pražskému producentu Viliamu Bérešovi, který nakonec pro celý klip složil originální hudbu," popisuje Michal Kavalčík. Kromě něj se v nahrávce objevuje i zpěvačka Markéta Konvičková, současná studentka Ekonomické fakulty VŠB-TUO.

Její hlas posluchači mohou zaslechnout vždy v refrénu nové písně Hey lamo.

Na otázku, jestli si hlavní představitel docenta Vlákna dokáže představit, že by se časem stal jednou z mediálních tváří univerzity, reaguje slovy: „Byl bych moc rád. Myslím si, že Ostrava a tahle škola je pro studenty dobrý start. Pokud bude mít klip úspěch a v průběhu řekněme dvou, tří let se počet podaných přihlášek na univerzitu zvýší, docent Vlákno by se mohl v jiném spotu zase vrátit."

Více o kampani se dočtete na www.docvlakno.cz.